Strona głównaZdrowieNiezależność na starość - zapewnią ją zdrowe kości

Niezależność na starość - zapewnią ją zdrowe kości

Wraz z wiekiem słabną nasze siły i zdolność zachowania równowagi, zwiększa się więc ryzyko upadku, a pogorszenie stanu kości dodatkowo pogłębia konsekwencje upadków. Złamania biodra i kręgosłupa to jedne z najczęstszych urazów, jakim ulegają ludzie starsi, często już do końca życia tracąc niezależność. Zdrowe kości są niezbędne, jeśli chcesz zachować samodzielność.
Niezależność na starość - zapewnią ją zdrowe kości [Fot. flashpics - Fotolia.com]
Szacuje się, że nawet kilkadziesiąt procent ludzi po pięćdziesiątce choruje na osteoporozę lub doświadcza zmniejszenia masy kostnej. Winne są temu m. in. zmiany hormonalne związane ze starzeniem się. W tym wieku niszy jest już poziom testosteronu i , a hormony te są niezbędne dla zachowania mocnych . Co więcej, określone leki oraz choroby dodatkowo je osłabiają, podwyższone ryzyko dotyczy osób z rakiem piersi, stosujących leki na reumatoidalne zapalenie stawów i tych, które nie dostarczają sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, np. ludzi chorujących na czy nadwrażliwe jelita.

Żeby , potrzebne są regularne ćwiczenia. Niestety, na starość stajemy się zwykle mniej aktywni i pojawia się błędne koło, bo tracimy siły wraz z wiekiem, więc trudniej jest nam podjąć jakiekolwiek treningi, a efektem jest dodatkowe osłabienie. Dla budowy zdrowych kości zaleca się ćwiczenia z obciażeniem, a za takie uznaje się np. , , grę w tenisa.

Poza tym należy dostarczać sobie odpowiednich składników odżywczych: minerałów i witamin. Trzeba pamiętać o , którego większe ilości są w nabiale. Można też stosować suplementy z tym pierwiastkiem. Co więcej, konieczne jest też uzupełnianie poziomu , współczesny styl życia sprawia, że nie przebywamy na zewnątrz dostatecznie długo i nasze orgnizmy nie sytntetyzują wystarczającej ilości wspomnianej witaminy.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy