Strona głównaZdrowieNiewłaściwy wskaźnik talia-wzrost u kobiet sprzyja zaburzeniom lękowym

Niewłaściwy wskaźnik talia-wzrost u kobiet sprzyja zaburzeniom lękowym

Lęk jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego. Jakkolwiek może być spowodowany wieloma czynnikami, nowe badanie sugeruje, że ilość tłuszczu w okolicach talii u kobiet może zwiększyć ryzyko zaburzeń lękowych.
Niewłaściwy wskaźnik talia-wzrost u kobiet sprzyja zaburzeniom lękowym [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Każdy zna zjawisko „zajadania stresu", które może prowadzić m. in. do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach talii. W nowym badaniu przeanalizowano dane ponad pięciu tysięcy kobiet w średnim wieku 49,7 lat. Postanowiono sprawdzić, czy większa ilość (definiowana jako stosunek talii do wzrostu) może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń lękowych. Wskaźnik talia/wzrost jest jednym z najbardziej adekwatnych dla oceny ryzyka kardiometabolicznego. Kobietę uważa się za otyłą, jeśli jej talia przekracza połowę jej wzrostu.

Jak się okazało, panie o najmniej korzystnym wskaźniku talia/wzrost były znacznie bardziej podatne na lęk i objawy zaburzeń lekowych niż uczestniczki o najzdrowszych wymiarach.

jest problematyczny, ponieważ wiąże się z chorobami serca, , problemami z , zaburzeniami układu oddechowego i nadużywaniem leków, a także innymi problemami medycznymi. Wzrost częstotliwości występowania lęku u kobiet w wieku średnim wynika prawdopodobnie z obniżonego poziomu estrogenu, który pełni rolę neuroprotekcyjną.

Zmiany hormonalne mogą oddziaływać zarówno na rozwój lęku, jak i otyłości brzusznej ze względu na ich rolę w mózgu, a także na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Według autorów stosunek talia/wzrost może być dobrym wskaźnikiem oceny pacjentów pod kątem problemów związanych z lękiem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy