Strona głównaZdrowieNiewielkie zmiany poziomu cholesterolu i ciśnienia uchronią przed udarem

Niewielkie zmiany poziomu cholesterolu i ciśnienia uchronią przed udarem

Już niewielkie modyfikacje poziomu ciśnienia krwi i cholesterolu dają ogromne efekty prozdrowotn. Mogą one istotnie obniżyć ryzyko chorób serca i udarów.
Niewielkie zmiany poziomu cholesterolu i ciśnienia uchronią przed udarem [fot.  Myriam Zilles z Pixabay]
Wystarczy nieznaczne, ale utrzymujące się obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i ciśnienia, aby móc liczyć na ochronę przed poważnymi zaburzeniami .

W nowym brytyjskim badaniu, które trwało kilkanaście lat, przeanalizowano dane medyczne ponad 400 tysięcy ludzi. Jak ustalono, spadek cholesterolu LDL o 14 mg / dL i skurczowego ciśnienia krwi o 5 mm Hg aż o połowę zmniejszało ryzyko wystąpienia chorób serca i w ciągu życia.

Już wcześniejsze testy pokazały, że co najmniej pięcioletnie obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu daje długotrwałe skutki ochronne przed problemami z ukadem krążenia. Teraz udało się pokazać, że im trwalsze są te zmiany, tym lepiej dla naszego organizmu na kolejne lata życia.

„Kosmetyczne" zmiany dawały zauważalne, istotne korzyści, ale znaczniejsze modyfikacje były jeszcze skuteczniejsze w zakresie ochrony zdrowia - redukcja o 39 mg/dL i o 10 mm Hg poziomu ciśnienia krwi zmniejszyła prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych o 80 proc w ciągu całego dalszego życia. Co więcej, obniżyło to ryzyko śmierci z powodu chorób serca o ponad dwie trzecie.

Podwyższone wartości cholesterolu i to dwa silne modyfikowalne czynniki chorób serca. Można je zaś osłabiać dzięki odpowiedniemu stylowi życia, czyli regularnym ćwiczeniom i odpowiedniej diecie, a w przypadku konieczności dalszego ich ograniczania skuteczne są odpowiednie leki.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American Medical Association.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy