Strona głównaZdrowieNiewielkie ilości wina poprawiają stan jelit

Niewielkie ilości wina poprawiają stan jelit

Kieliszek wina wspomaga pracę jelit dzięki zwiększeniu ilości pożytecznych bakterii.
Niewielkie ilości wina poprawiają stan jelit [fot. congerdesign z Pixabay]
Zaserwuj sobie choćby raz w tygodniu kieliszek wina, to zwiększy różnorodność dobrych bakterii mikrobiomu jelitowego, co z kolei ma wpływ na obniżenie „złego" i zachowanie odpowiedniej wagi.

Jak wynika z badań uczonych z King's College London, większe ilości czerwonego wina w diecie oznaczają wyższe zróżnicowanie bakteryjne w jelitach, ale już niewielkie dawki, np. jeden kieliszek w tygodniu, pomagają zachować dobry stan flory jelitowej.

Autorzy przekonują, że to nie sam alkohol w winie odpowiada za takie efekty, ale znajdujące się w nim polifenole. Związki te są obecne w różnych warzywach i owocach i wykazują m. in. silne działanie przeciwutleniające.

W ramach testów sprawdzano, jakie skutki w jelitach wywołuje picie , cydru, czerwonego i białego oraz whiskey. Odkryto, że jedynie czerwone wino wywołało większą różnorodność potrzebnych bakterii.
Lekarze podkreślają, że bakterie w jelitach pełnią istotną rolę dla naszego zdrowia. Nie tylko mają udział w procesie trawienia, ale też wpływają na wiele różnych procesów i pomagają uniknąć szeregu chorób.

Autorzy przypominają jednocześnie, że jakkolwiek picie niewielkich ilości czerwonego wina może dać wyraźne korzyści zdrowotne, to trzeba pamiętać, że nadmierne dawki alkoholu, bez względu na jego rodzaj, prowadzą m. in. do , nowotworów, zapalenia trzustki i osłabienia układu odpornościowego.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Gastroenterology.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy