Strona głównaZdrowieNiewielkie ilości piwa mogą zmniejszyć ryzyko zaćmy i chorób serca

Niewielkie ilości piwa mogą zmniejszyć ryzyko zaćmy i chorób serca

Piwo - jeśli oczywiście jest pijane z umiarem - dostarcza zdrowych składników, które mogą zmniejszyć ryzyko zaćmy i chorób serca.
Niewielkie ilości piwa mogą zmniejszyć ryzyko zaćmy i chorób serca [fot. Mabel Amber, who will one day from Pixabay]
Badania na zwierzętach pokazują, że , zwłaszcza to ciemniejsze typu ale i stout, może zmniejszyć częstość występowania miażdżycy i zaćmy nawet o 50 procent.

Według kanadyjskich uczonych z University of Western Ontario ciemniejsze piwa zawierają więcej przeciwutleniaczy niż jasne piwa typu lager. Badacze skoncentrowali się na ustaleniu, dlaczego antyoksydanty w piwie wydają się zmniejszać ryzyko , zwłaszcza u diabetyków. Sprawdzano też wpływ tego trunku na zmniejszenie ryzyka chorób serca.

W testach na soczewkach szczurów odkryło, że przeciwutleniacze, które działają podobnie do tych w , chronią mitochondria komórek w oku. Jeśli te części są uszkodzone, mogą prowadzić do zwiększonej częstości występowania zaćmy.

Soczewki oka poddane wysokiemu obciążeniu glukozowemu - podobnemu do tego, które dzieje się u diabetyków, gdy poziom glukozy wzrasta - uszkadza mitochondria w komórkach soczewki. Mitochondria zaś są odpowiedzialne za przekształcanie glukozy w energię.
Ludzie z cukrzycą często nie są diagnozowani, dopóki nie doświadczą jednego lub dwóch epizodów bardzo wysokiego poziomu glukozy we krwi przez dłuższy czas, na przykład przez dzień lub dwa - mówi dr John Trevithick, współautor badań. - To może wystarczyć, by uszkodzić soczewkę - dodaje.
- Przeciwutleniacze chronią mitochondria przed takim uszkodzeniem. Uważamy, że może to być jeden z czynników przyczyniających się do mniejszego ryzyka zaćmy u osób, które piją jedno piwo dziennie - wskazuje dr Trevithick.

W innych badaniach, na chomikach, ustalono, że podawanie gryzoniom ekwiwalentu dwóch piw dziennie, o połowę zmniejsza wskaźnik . - Piwo ma sporo przeciwutleniaczy w porównaniu z innymi napojami. I dają one ważne korzyści - wyjaśnia dr Joe Vinson z University of Scranton w Pensylwanii.

Wcześniejsze badania pokazały podobne efekty w przypadku picia . Pomocne mogą być też przeciwutleniacze zawarte w herbacie i soku winogronowym.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy