Strona głównaZdrowieNiewielkie ilości alkoholu zmniejszają ryzyko udaru

Niewielkie ilości alkoholu zmniejszają ryzyko udaru

Warto serwować sobie kieliszek wina do obiadu czy wypić drinka wieczorem, dzięki temu można zmniejszyć ryzyko udaru.
Niewielkie ilości alkoholu zmniejszają ryzyko udaru [© Paweł Michałowski - Fotolia.com] Umiarkowane picie może zmniejszyć ryzyko jednego z dwóch typów . Jednocześnie eksperci ostrzegają, że nadużywanie trunków zwiększa ryzyko obu rodzajów udaru.

Zespół badawczy z Anglii i Szwecji przeanalizował 25 badań i odkrył, że wypijanie do dwóch drinków dziennie wiązało się z mniejszym ryzykiem udaru niedokrwiennego, nie ma natomiast wpływu na ryzyko krwotocznego udaru mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu ma miejscy, gdy następuje odcięcie dopływu krwi do określonego obszaru w mózgu. W zależności od tego, które naszynie krwionośne zostaje zamknięte, pojawiają się objawy charakterystyczne dla zaburzenia pracy określonego rejonu. Udar krwotoczny z kolei jest diagnozowany, gdy dochodzi do pęknięcia jednego z naczyń krwionośnych transportujących krew w mózgu i następuje jej , skutkuje uszkodzeniem struktur mózgu. Częściej - aż ok. 85 proc. przypadków występują udary niedokrwienne.

Ustalono, że picie dużych ilości alkoholu sprzyja ubu typom udarów. Osoby zbyt często „zaglądające do kieliszka" o około 1,6 razy częściej doświadczały krwotoku śródmózgowego i 1,8 razy częściej krwotoku podpajęczynówkowego. Związek między nadmiernym spożywaniem alkoholu i udarem był silniejszy w odniesieniu do udaru niedokrwiennego.

Wcześniejsze badania wykazały istnienie relacji między spożyciem a niższym poziomem fibrynogenu - białka w organizmie, które pomaga w tworzeniu się krwi. To może wyjaśniać zmniejszenie ryzyka udaru niedokrwiennego, a także niekorzystne skutki spożycia nadmiaru alkoholu na ciśnienie krwi, które jest istotnym czynnikiem ryzyka udaru mózgu.

O badaniach można przeczytać w magazynie BMC Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy