Strona głównaZdrowieNiewielkie ilości alkoholu pomagają chronić mózg?

Niewielkie ilości alkoholu pomagają chronić mózg?

Uczeni z Univeristy of Georgia odkryli, że niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc zachować zdolności poznawcze.
Niewielkie ilości alkoholu pomagają chronić mózg? [fot. Vinotecarium from Pixabay]
Według nowego badania umiarkowane ilości mogą pomóc utrzymać funkcje mózgu w starszym wieku.
Wiemy, że są seniorzy, którzy uważają, że codzienne picie odrobiny wina może wspomagać dobrą - mówi Ruiyuan Zhang, współautor badań - Chcieliśmy sprawdzić, czy picie niewielkiej ilości alkoholu rzeczywiście koreluje z dobrymi funkcjami poznawczymi, czy też jest to tylko rodzaj niesłusznego przekonania - dodaje Zhang.
Dotychczas odkryto, że regularne, umiarkowane spożywanie alkoholu sprzyja zdrowiu serca, a niektóre badania pokazują podobne korzyści ochronne dla zdrowia mózgu. W nowych analizach przejrzano zbierane niemal dziesięć lat dane prawie 20 tysięcy ludzi. Pod uwagę brano stan zdrowia i styl życia, w tym poziom spożycia napojów wyskokowych. Za umiarkowane picie uznano mniej niż 8 drinków tygodniowo dla kobiet i do 15 drinków w tygodniu dla mężczyzn. U uczestników mierzono funkcje poznawcze w serii testów, w ramach których oceniano ogólny stan psychiczny, zdolność oraz zakres słownictwa.

Jak ustalono, w porównaniu do osób niepijących ci, którzy wypijali drinka lub dwa dziennie, z czasem lepiej sobie radzili w testach poznawczych.

Taki efekt utrzymał się w mocy także po uwzględnieniu innych ważnych czynników mających wpływ na poznanie, takich jak wiek, palenie papierosów, czy poziom wykształcenia.

Optymalna ilość drinków tygodniowo wynosiła 10 - 14 drinków. Co jednak nie znaczy, jak zauważają autorzy, że ci, którzy piją mniej, powinni zacząć serwować sobie większe ilości trunków. Nie można stwierdzić, że odkryty związek jest przyczynowo-skutkowy, więc nie należy zachęcać ludzi do picia alkoholu, wskazują uczeni.

Wyniki badań są dostępne w JAMA Network Open.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy