Strona głównaZdrowieNiewielkie dawki alkoholu zmniejszają ryzyko cukrzycy

Niewielkie dawki alkoholu zmniejszają ryzyko cukrzycy

Regularnie wypijane niewielkie ilości alkohol, np. jednego piwa czy lampki wina, może zmniejszyć zagrożenie cukrzycą. Co istotne, prewencyjnego charakteru nie ma picie mocniejszych alkoholi.
Niewielkie dawki alkoholu zmniejszają ryzyko cukrzycy [Fot. stokkete - Fotolia.com] Osoby, które trzy-cztery razy w tygodniu sięgają po jakiś napój wyskokowy, mogą cechować się niższym ryzykiem niż ci, którzy są abstynentami, mówią badacze z Uniwersytetu Południowej Danii w Kopenhadze.

Eksperci ustalili, że mężczyźni wypijający do 14 drinków tygodniowo i kobiety, które raczą się nie więcej niż 9 drinkami, mają większe szanse na uniknięcie rozwoju cukrzycy niż osoby unikające .

W pięcioletnich badaniach wzięło udział ponad 76 tysięcy ludzi. Ustalono, że spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu wiązało się z mniejszym ryzykiem rozwoju choroby. Panowie sięgający po niewielkie dawki napojów wyskokowych mieli o 43 proc. niższe ryzyko cukrzycy typu 2 od rówieśników-abstynentów, a kobiety pijające umiarkowane ilości trunków - o 58 proc. w porównaniu pań, które nigdy nie raczyły się czymś mocniejszym.

Okazało się, że określone ilości miały szczególną rolę zapobiegawczą - odnotowano niższe prawdopodobieństwo cukrzycy u osób obojga płci pijających ten napój. Uczeni sądzą, że może wynikać to z zawartych w winie polifenoli, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Jeśli chodzi o , dostrzeżono, że może mieć właściwości ochronne w przypadku mężczyzn, u kobiet nie odnotowano jego wpływu na zapobieganie cukrzycy. Co istotne, prewencyjnego charakteru nie miało picie mocniejszego alkoholu, czyli , whisky i im podobnych.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Diabetologia.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć