Strona głównaZdrowieNiewielki codzienny wysiłek fizyczny chroni przed chorobami serca

Niewielki codzienny wysiłek fizyczny chroni przed chorobami serca

Codzienne chodzenie czy wykonywanie prac domowych może być bardziej korzystne dla zdrowia niż sądzono. Zastąpienie półgodzinnego pozostawania w pozycji siedzącej aktywnością zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia aż o 24 procent.
Niewielki codzienny wysiłek fizyczny chroni przed chorobami serca [fot. Candid_Shots from Pixabay]
Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów w Szwecji i jakkolwiek wiadomo, że umiarkowany czy intensywny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko tych dolegliwości, korzyści płynące z aktywności o niskiej intensywności nie były dobrze badane.

Przez 15 lat śledzono poziom różnych aktywności ponad tysiąca ludzi. Jak odkryto, znaczne korzyści zdrowotne można uzyskać nie tylko z umiarkowanej czy intensywnej aktywności fizycznej, ale także z codziennego niewielkiego wysiłku, mówią eksperci z Karolinska Institutet. Wystarczyło wydłużyć o zaledwie pół godziny takie zajęcia, jak lub pozostawanie w pozycji stojącej, by osłabić ryzyko zgonu z powodu o około 24 procent.

Zastąpienie wysiłkiem o co najmniej umiarkowanym poziomie odpowiadającym energicznemu marszowi lub treningowi o wyższej intensywności miało jeszcze większy wpływ na osłabienie zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi. Obliczono, że dziesięć minut dziennie umiarkowanej do intensywnej aktywności osłabiło ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia o 38 procent, a 30 minut o - 77 procent.

Pod uwagę brano też wiek, płeć, palenie papierosów, poziom wykształcenia i historię chorób, i okazało się, że aktywność sama w sobie daje takie profity.

Wcześniej obliczono też, że ludzie, którzy siedzą nieruchomo przez ponad 10 godzin dziennie, cechują się o 2,5 razy wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci niż ci, którzy pozostają w pozycji siedzącej krócej niż 6,5 godziny dziennie, ostrzegają badacze z Karolinska Institutet.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy