Strona głównaZdrowieNietrzymanie moczu - (nie)wstydliwa męska dolegliwość

Nietrzymanie moczu - (nie)wstydliwa męska dolegliwość

30% Polaków uważa, że nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością - wynika z badania opinii publicznej, zrealizowanego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Za najbardziej krępującą dolegliwość uważamy zaburzenia erekcji - takiego zdania jest 38 procent badanych.
Objawy wskazujące na nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym występują u mężczyzn bez odczuwalnych dolegliwości bólowych, dlatego często są lekceważone przez pacjentów. Jednak zaniedbywane, stopniowo mogą prowadzić do poważnych zmian, które będą wymagały leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego.

Przełamanie wstydu i strachu przed wizytą u specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę jest konieczne, aby rozpocząć skuteczne leczenie. Tymczasem pacjenci niejednokrotnie wolą leczyć się „na własną rękę", niż pójść z problemem do lekarza. Wyniki prowadzonych w latach 2005-2006 akcji profilaktycznych pokazały, że ponad 58% pacjentów po 50. roku życia zażywało dostępne bez recepty preparaty roślinne, zanim zgłosiło się na badania urologiczne. Prawie 78% mężczyzn stosujących fitoterapię przyznało, że odwlekało decyzję o badaniach u urologa.
Nietrzymanie moczu i łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenia, których objawy w początkowym etapie rozwoju choroby są nieznaczne i narastają z upływem czasu. Objawy obu tych schorzeń są podobne i często mylone przez pacjentów.

W badaniach epidemiologicznych dotyczących nietrzymania moczu w populacji polskiej stwierdzono, że u mężczyzn dominuje tzw. nietrzymanie moczu z parcia.

Ten typ nietrzymania moczu (związany z tzw. pęcherzem nadaktywnym) cechuje się wyciekaniem moczu z towarzyszącym uczuciem wypełnienia pęcherza moczowego. Pacjent gubi mocz, np.: nie zdąża do toalety, nawet jeśli pije małe ilości płynów, odczuwa parcie na mocz słysząc odgłosy bieżącej wody lub dotykając strumienia wody.
Poza pęcherzem nadaktywnym, nietrzymanie moczu jest chorobą częstą w łagodnym rozroście stercza, związaną nie tylko z wiekiem i starzeniem. W przypadku BPH nietrzymanie moczu powstaje w wyniku długotrwałej przeszkody dla odpływu moczu.

Jak odróżnić te dwie dolegliwości?

Jeżeli korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie, zdarza ci się korzystać z toalety w nocy, zdarza ci się nie utrzymać moczu zanim dojdziesz do toalety, zdarza ci się biec do toalety, kiedy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu, zdarzyło ci się popuścić mocz podczas kichania, kaszlu, śmiechu, chodzenia, ćwiczeń fizycznych najprawdopodobniej cierpisz na nietrzymanie moczu.

W przypadku BPH (łagodny rozrost prostaty) pacjent często korzysta z toalety, zarówno w dzień, jak i w nocy (częściej niż 7 razy na dobę), długo czeka w toalecie, zanim mocz zacznie wypływać, strumień oddawanego moczu jest wąski, słaby lub przerywany, oddaje mocz zdecydowanie długo (dłużej niż kiedyś, dłużej niż inni), czuje ból i pieczenie podczas oddawania moczu, zdarza mu się biec do toalety, kiedy poczuje nagłą potrzebę oddania moczu i pomimo oddania moczu ma uczucie, że w pęcherzu pozostała część moczu.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:04:45, 24-04-2009 Zygwar

    No wlasnie.I co dalej?Co robic jesli sa takie problemy???Z
  • 19:12:08, 24-04-2009 tadeusz50

    Cytat:
    No wlasnie.I co dalej?Co robic jesli sa takie problemy???Z
    Witaj Zygwar.
    Pytasz co dalej? Odpowiedz jest w artykule
    Przełamanie wstydu i strachu przed wizytą u specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę jest konieczne, aby rozpocząć skuteczne leczenie. Tymczasem pacjenci niejednokrotnie wolą leczyć się „na własną rękę", niż pójść z problemem do lekarza.

    Czyli po prostu udać się do lekarza urologa.
    ... zobacz więcej
  • 08:48:05, 25-04-2009 Anna G

    Drodzy panowie, ta dolegliwosc dopada wszystkich i nie ma co kombinowac tylko do lekarza sie udac. Ci maja sposoby na to by starszy czlowiek czul sie bezpiecznie, sa lekarstwa, cwiczenia i ewentualnie zabiegi ktore trwaja kilka minutek!! Serdecznie pozdrawiam!!!
  • 12:29:34, 13-06-2009 gosiulek23

    Moja mama od wóch miesięcy stosuje FEMURIN i bardzo go sobie chwali. Można go kupić w aptece bez recepty.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy