Strona głównaZdrowieNieświeży oddech: 6 sposobów na uniknięcie przykrej woni z ust

Nieświeży oddech: 6 sposobów na uniknięcie przykrej woni z ust

Przykry zapach z ust utrudnia Ci życie, krępuje i zawstydza? Jeśli po umyciu zębów problem nie znika, może to być coś więcej niż tylko kanapka z makrelą zjedzona na lunch – schorzenia jamy ustnej lub nawet całego organizmu. Sprawdź, co może oznaczać nieświeży oddech i jak się go pozbyć raz na zawsze.
Nieświeży oddech: 6 sposobów na uniknięcie przykrej woni z ust [© kei907 - Fotolia.com] Bakterie i spółka

Halitoza to inaczej mówiąc nieprzyjemny zapach z ust. Jest to dość wstydliwa dolegliwość, która prowadzi do dyskomfortu osoby na nią cierpiącej, bywa krępująca w kontaktach towarzyskich, a nawet zawodowych. Na dodatek jest to dość powszechny problem, który dotyka nie tylko smakoszy serów pleśniowych, cebulki czy czosnku. Wiele osób po pomoc udaje się do stomatologa. Według naukowców halitoza dotyka ponad 80 milionów Amerykanów, tam też traktowana jest jako choroba. Czy słusznie? Halitoza to rzeczywiście choroba, którą powinno się leczyć?

– Nazywanie halitozy chorobą to spora przesada. Halitoza to jedynie objaw wynikający ze złych nawyków lub niewłaściwej higieny. Zdarzają się jednak sytuacje, że nieświeży oddech może być jednym z wielu objawów sygnalizujących poważniejszą dolegliwość zdrowotną, nie tylko jamy ustnej – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Wspomaganie się miętówkami lub żucie gumy jedynie zamaskuje przykrą woń, ale nie usunie jej przyczyny. Najpierw rzeczywiście warto udać się do stomatologa, który dokona przeglądu zębów oraz dziąseł i na tej podstawie podpowie, co może powodować nieprzyjemny zapach w ustach.

Jak przekonują specjaliści najczęstszym powodem halitozy, czyli jest niedostateczna higiena zębów, dziąseł, a także… języka. Wilgotna i ciepła jama ustna to bowiem idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju mikrobów: grzybów, wirusów czy bakterii. Naukowcy podają, że liczba gatunków tych ostatnich przekracza 600, zaś w każdym mililitrze śliny można naliczyć aż 100 mln bakterii, z czego wiele jeszcze jest nie nazwanych. Rozkładające się bakterie uwalniają lotne związki siarki, czego efektem jest niemiła woń. Zaniedbania higieny jamy ustnej możemy przypłacić nie tylko nieprzyjemnym oddechem, ale też rozwojem próchnicy czy chorób dziąseł, których główną przyczyną są właśnie bakterie zalegające w naszych ustach. Odpowiednio dbając o zęby, dokładnie je myjąc i nitkując oraz czyszcząc język, trzymamy groźne bakterie w ryzach.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy