Strona głównaZdrowieNiestrawność i zgaga - jak im zaradzić

Niestrawność i zgaga - jak im zaradzić

Nadchodzą święta, a z nimi szał zakupów i przygotowywanie posiłków w kuchni, ale przede wszystkim wspólne chwile spędzone przy stole. Obfite, często tłuste potrawy wspaniale działają na nasze podniebienie, ale cierpi na tym żołądek.
Niestrawność i zgaga - jak im zaradzić [© sumnersgraphicsinc - Fotolia.com] Zgaga i niestrawność to problemy żołądkowe spowodowane dostawaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, którego śluzówka nie jest do tego przystosowana i dlatego ulega uszkodzeniu. Tego typu dolegliwości związane są z niezdrowym trybem życia. Ogólnodostępne posiłki, często z fast foodów, zawierają duże ilości tłuszczu, i jak sama nazwa wskazuje, często spożywane są szybko. Wysiłek fizyczny, do którego często wracamy po obiadowej przekąsce, również wymieniany jest przez lekarzy jako przyczyna problemów gastrycznych. Jeszcze gorszy niż praca po posiłku jest jednak odpoczynek, który sprowadza się do poobiedniej drzemki.

Także osładzanie sobie życia łakociami może powodować dolegliwości żołądkowe. A używki krytykowane przez środowisko lekarskie, jak alkohol i papierosy, zostają postawione pod pręgierzem między innym właśnie ze względu na wywoływanie "palących" problemów gastrycznych.


By zaoszczędzić nam nieprzyjemności związanych ze zgagą, niestrawnością, nudnościami, wzdęciami czy uczuciem pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, firmy farmaceutyczne oferują różne środki niwelujące niestrawność i zgagę (np. Renni, Ranigast, Espumisan, Manti). Przy wyborze preparatu jednak należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo jego stosowania, czy działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.


Warto jeszcze raz przypomnieć, że problemy żołądkowe związane są z niezdrowym (np. praca fizyczna zaraz po jedzeniu), ale i statycznym trybem życia (sen niedługo po posiłku), nieodpowiednim odżywianiem (tłuste i szybko jedzone potrawy) i stosowaniem używek (alkohol, papierosy, ale również w dużych ilościach herbata czy kawa). Ważne jest więc, żeby:
- zjeść w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków, a nie raz do syta,
- unikać snu natychmiast po jedzeniu; trzeba odczekać około 2,5 godziny, by żołądek zdążył strawić pokarm
- wyeliminować w miarę możliwości stres i zdenerwowanie z naszego życia.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy