Strona głównaZdrowieNiestandardowe (alternatywne) terapie - na ile są skuteczne?

Niestandardowe (alternatywne) terapie - na ile są skuteczne?

Być może nigdy nie wejdą do kanonu terapii medycyny zachodniej. Jedni uważają, że działają podobnie, jak placebo, inni widzą w nich efektywne formy leczenia, w każdym razie zyskują coraz większą popularność - a mowa o terapiach niestandardowych. Nie zastąpią farmaceutyków i standardowych zabiegów, ale wielu medyków i pacjentów uważa je za komplementarne względem tradycyjnego leczenia. Poniżej więc najpowszechniej stosowane terapie niestandardowe.
Terapie alternatywne Akupunktura

To system leczenia od tysięcy lat stosowany w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu. Tradycyjnie akupunktura polega na umieszczeniu sterylizowanych igieł w określone miejsca na ciele w celu równoważenia przepływu qi (energii życiowej) w sieci niewidzialnych szlaków zwanych meridianami.

Akupunktura bywa praktykowana przez niektórych lekarzy w celu wspomagania zachodnich technik diagnostycznych. Igły umieszczane są w punktach stymulujących nerwy i uwalniających naturalne substancje przeciwbólowe.


Kiedy stosuje się akupunkturę?

Rekomendacje co do stosowania akupunktury dotyczą wielu dolegliwości, w tym nudności, bólu, niepokoju i bezsenności. Lekarze sięgają po tę terapię m. in. w opiece paliatywnej, leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego i chorób psychicznych.

Co na to nauka?

Dowody z randomizowanych badań klinicznych są dostatecznie przekonujące dla wielu zastosowań akupunktury. Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła listę ponad 40 dolegliwości, które mogą być leczone przy pomocy akupunktury.

Homeopatia


Stosowana jest w oparciu o przekonanie, że „podobne leczy się podobnym", tzn. na określone dolegliwości skuteczne mają być wysoce rozcieńczone substancje wywołujące podobne, jak w przypadku leczonej choroby, symptomy u osób zdrowych.


Kiedy stosuje się homeoterapię?

Uważa się ją za szczególnie skuteczną w zmniejszaniu bólu i łagodzeniu objawów chorób alergicznych, takich jak egzema, katar sienny i astma.

Co na to nauka

Kilka badań wykazało, że leki homeopatyczne są bardziej skuteczne niż placebo, ale skrajnie rozcieńczone substancje homeopatyczne stanowią problem dla naukowców. Istnieją też badania zaprzeczające efektywności środków tego rodzaju, w świecie nauki zatem nie ma tu zgody.

Masaż

Jest jedną z najstarszych form leczenia, wykorzystuje zmysł dotyku w celu wywołania uczucia relaksu i likwidacji sztywności stawów za pomocą zestawu technik obejmujących pocieranie, głaskanie i ugniatanie, oklepywanie, etc.


Uważa się, że masaż działa powodując wydzielanie endorfin i obniżenie poziomu hormonów stresu. Istnieje wiele różnych rodzajów masażu, od tradycyjnej klasycznej formy po punktowy (tu zalicza się także akupunkturę) i masaż REIKI, który stanowi element naturalnej metody uzdrawiania REIKI.

Kiedy się stosuje masaż?

Depresja, ból pleców i szyi są jednymi z wielu dolegliwości, które mogą być łagodzone przez masaż. Zabiegi są relaksacyjne i uspokajające, stosuje się je w wielu ośrodkach leczenia raka.


Co na to nauka?

Istnieje wiele dowodów na skuteczność masażu. Testy wykazały, że zmniejsza lęk u chorych na raka. Okazał się również skuteczny w złagodzeniu bólu pleców i mięśni, obniżeniu ciśnienia krwi, zmniejszeniu depresji i pobudzenia układu odpornościowego u mężczyzn zakażonych HIV.

Ziołolecznictwo


To jedna z najmniej kontrowersyjnych niekonwencjonalnych metod leczenia. Wiele leków produkowanych jest na bazie ziół, ale w klasycznym ziołolecznictwie używa części rośliny, do leczenia pacjentów uważając określone partie za bardziej skuteczne niż ekstrahowanie aktywnych składników.

Podobnie jak większość terapii uzupełniających to podejście holistyczne - tj. praktykuje się leczenie całościowe, traktuje ludzki organizm jako zróżnicowaną jedność, co ma być bardziej efektywne niż zwalczanie poszczególnych objawów. Ziołolecznictwo wymaga więc również modyfikacji w stylu życia i szczegółowych konsultacji.

Kiedy stosuje się leki ziołowe?

Polecane są na różnego rodzaju dolegliwości, od nudności po odczuwanie niepokoju i bezsenność.

Co na to nauka?

Wiele badań wykazało, że ziołolecznictwo jest skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości. Waleriana, na przykład wykazuje właściwości relaksujące, imbir leczy nudności, dziurawiec stanowi skuteczny, a jednocześnie łagodny „antydepresant".

Nie wszystkie zioła są bezpieczne w stosowaniu, dlatego rozpoczęciem ich zażywania należy skonsultować się z lekarzem.

Aromaterapia

W aromaterapii skoncentrowane olejki są wmasowywane w skórę, wdychane lub dodawane do kąpieli. Zgodnie z teorią aromaterapii zapachy mają wpływ na układ limbiczny w mózgu powodując szereg efektów terapeutycznych.


Kiedy stosuje się aromaterapię?

Rekomenduje się zbiegi tego rodzaju szczególnie przy odczuwaniu stresu, niepokoju, bólów głowy i astmie.

Co na to nauka?

Istnieją badania dowodzące, że aromaterapia łagodzi stan pobudzenia u osób chorych na Alzheimera. Poza tym wykazano skutki zmniejszające napięcie i irytację. Jednakże uczeni nie znaleźli bezpośredniego oddziaływania aromaterapii na mózg.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:19:19, 24-02-2011 massagewarsaw

    masaz jest czescia konwencjonalnej medycyny, masazysci pracuja w szpitalach, sa po srednich szkolach medycznych. Masaz jest rowniez w programie fizjoterapii, czasami pielegniarki i lekarze rowniez sie go ucza.

    masaz klasyczny, to przede wszystkim praca z niesniami czy limfa, z wymienionymi w artykule stawami troche mniej. Za to sa inne medoty masazu, np masaz tajski, yumeyho, chiropratyka, terapia manualna, ktore zajmuja sie mobilizacja stawow.

    jesli chodzi o reiki, to jest to metoda energetyczna, a nie fizyczna (terapeuta nie dotyka nawet ciala klienta), wiec nie moze sie zakwalifikowac jako masaz
    ... zobacz więcej
  • 11:47:52, 26-02-2011 magnetoterapeuta

    cżęścią medycyny konwencjonalnej jest też magnetoterapia,ale niestety wykorzystywana w sposób niewystarczajacy,lekarze na ogół nie mają pojęcia o skuteczności tej metody-na studiach ich nie uczą tego.Jako długoletni praktyk który na sobie wyprówbował tą metodę i na swojej rodzinie,ponadto wiele innych osób dzięki mnie uzyskało znaczną poprawę zdrowia,mogę śmiało polecić tą metodę jako najskuteczniejszą w bardzo ielu schorzeniach.Swoje doświadczenia opisuję w moim blogu http://magnetoterapia.blog.onet.pl/
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy