Strona głównaZdrowieNiesercowa operacja może uszkadzać serce, co grozi śmiercią

Niesercowa operacja może uszkadzać serce, co grozi śmiercią

Zabieg, która nie dotyczy serca, może wywoływać uszkodzenia tego organu u osób z wysokim ryzykiem rozwoju choroby serca i ma związek ze zwiększonym zagrożeniem śmiercią.
Niesercowa operacja może uszkadzać serce, co grozi śmiercią [fot. scotth23 from Pixabay]
Uszkodzenie komórek serca podczas lub po operacji nie dotyczącej jest określane jako okołooperacyjne uszkodzenie mięśnia sercowego (perioperative myocardial injury, PMI). Stanowi ono poważne, ale często niewykrywane powikłanie po operacji i jest silnie związane ze śmiercią w ciągu 30 dni po zabiegu. Przyczyny PMI są ciągle badane.

- Pacjenci z PMI często są pomijani, ponieważ w większości przypadków nie mają objawów choroby serca i bardzo rzadko doświadczają bólu w klatce piersiowej, który jest typowym symptomem - mówi dr Christian Puelacher z Cardiovascular Research Institute Basel w Szwajcarii.

Aby ustalić, czy operacja niesercowa uszkodziła komórki serca pacjenta, przeprowadzono badania przesiewowe pod kątem PMI, mierząc poziom białka troponiny we krwi przed i po operacji. Troponina może wskazywać na uszkodzenie serca nawet wtedy, gdy pacjent nie doświadcza żadnych objawów. zabiegi niesercowe były różne - od niskiego zagrożenia (operacja prostaty lub kolana) poprzez umiarkowane ryzyko (wymiana stawu biodrowego lub usunięcie pęcherzyka żółciowego) do wysokiego ryzyka (pomostowanie tętnic obwodowych lub resekcja płuca lub wątroby).

Jak odkryto, jeden na siedmioro pacjentów w wieku powyżej 65 lat lub z istniejącą wcześniej , chorobą tętnic obwodowych lub , doświadczył PMI. Pacjenci z PMI z kolei mieli sześciokrotnie większe prawdopodobieństwo zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 30 dni po zabiegu w porównaniu z pozostałymi. Wysoka śmiertelność związana z PMI utrzymywała się do roku po operacji.

Kiedy uwzględniono okres roku po zabiegu, jasne okazało się, że pacjenci, którzy mieli wysoki poziom troponiny (co oznacza jakieś uszkodzenie serca w wyniku zabiegu pozasercowego), byli bardziej narażeni na śmierć, a najwyższy wzrost zgonów odnotowano w ciągu pierwszych tygodni po operacji.

- Uznanie PMI za potencjalną przyczynę śmierci po operacji może pomóc w poprawie wyników zabiegów niekardiologicznych. Ponieważ jednak nie ma jasnych zaleceń dotyczących leczenia tych pacjentów, terapia musi być dostosowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Potrzebne są dalsze badania, by znaleźć optymalne strategie przeciwdziałania efektom PMI. - mówi dr Puelacher.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy