Strona głównaZdrowieNiepokój wskazuje na wysokie ryzyko rozwoju Alzheimera?

Niepokój wskazuje na wysokie ryzyko rozwoju Alzheimera?

Odczuwanie niepokoju to obecnie niemal signum temporis, w przypadku ludzi w starszym wieku może być nie tylko wynikiem określonej osobowości czy życiowych problemów, ale wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera.
Niepokój wskazuje na wysokie ryzyko rozwoju Alzheimera? [Fot. highwaystarz - Fotolia.com] Uczeni z Brigham and Women's Hospital w Bostonie postawili sobie za cel ocenę objawów depresji w przedklinicznej . Autorzy sprawdzili związek pomiędzy poziomem beta amyloidu (białka charakterystycznego dla rozwoju Alzheimera) w mózgu i intensywnością objawów u osób starszych, które nie miały .

Badanie objęło 270 ludzi obojga płci w wieku 62 - 90 lat, którzy nie mieli zaburzeń poznawczych w okresie zbierania danych. Uczestnicy przeszli serię testów diagnostycznych powszechnie stosowanych do wykrywania choroby Alzheimera, przeprowadzono u nich równiez skanowanie mózgu, oraz zastosowano geriatryczną skalę oceny depresji (Geriatric Depression Scale, GDS).

Okazało się, że u osób, u których w ciągu pięciu lat odnotowano wyższe poziomy białka beta-amyloidu w mózgu, nastąpił też wzrost objawów lękowych. Jak sądzą uczeni, być może nasilenie objawów lękowo-depresyjnych jest wczesnym wskaźnikiem dużego nagromadzenia wspomnianego białka w mózgu.

Większe ilości beta amyloidu miały związek z nasileniem się objawów lękowo-depresyjnych u osób bez problemów poznawczych. Według uczonych istnieje bezpośredni lub pośredni związek podwyższonych poziomów beta amyloidu z pogarszającymi się objawami i. Uważają, że objawy neuropsychiatryczne są wczesną manifestację przedklinicznej fazy choroby Alzheimera, czytamy w raporcie z badań.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The American Journal of Psychiatry

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy