Strona głównaZdrowieNiepokój a menopauza - lęk towarzyszy seniorkom

Niepokój a menopauza - lęk towarzyszy seniorkom

Nie jest jasne, czy lęk zwiększa częste objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i zaburzenia snu, czy też symptomy te wywołują zwiększony lęk. W każdym razie liczne badania potwierdzają, że nasilony lęk występujący podczas klimakterium niekorzystnie wpływa na jakość życia kobiet. Teraz nowe analizy pokazują taki sam związek również u kobiet po menopauzie.
Niepokój a menopauza - lęk towarzyszy seniorkom [fot. Arek Socha from Pixabay]
Badania z udziałem ponad 3,5 tyś kobiet wykazały, że częstość występowania poważnych objawów fizycznych u kobiet z lękiem po była pięciokrotnie wyższa niż u pań bez tych zaburzeń emocjonalnych. Dokładna przyczyna tego związku jest ciągle badana, ale niepokój powiązano ze zwiększonym poziomem noradrenaliny i serotoniny, które z kolei mogą nasilać częstotliwość objawów naczynioruchowych (uderzeń gorąca). Potwierdzono także związek lęku z obecnością poważnych objawów ze strony układu moczowo-płciowego.

„Jeśli kobiety odczuwają silny , powinny przedyskutować opcje leczenia ze swoimi lekarzami. Mogą to być techniki relaksacyjne, zmniejszenie ilości napojów z , ćwiczenia. Terapia estrogenowa lub inne leki regulujace nastrój również mogą okazać się pomocne", mówią autorzy.

Doświadczanie lęku od czasu do czasu jest normalną częścią życia. Jeśli jednak staje się on uporczywy, niekontrolowany i przytłaczający do tego stopnia, że zakłóca codzienne czynności, mówimy o zaburzeniach lękowych, które powinny być leczone albo za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej, albo farmakologicznej.

O badaniach można przeczytać w magazynie Menopause.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy