Strona głównaZdrowieNiedostatek soli szkodzi kościom

Niedostatek soli szkodzi kościom

Nowe badania wiążą niższy poziom sodu (soli) we krwi z podwyższonym ryzykiem złamań i upadków u osób starszych.
Zwykle słyszymy o konieczności ograniczenia soli w diecie, bo przeciętny Polak zużywa jej znacznie więcej niż wynosi norma, a to prowadzi do nadciśnienia, podwyższonego ryzyka nowotworów, zawału i cukrzycy typu 2.

Zbyt niska ilość soli jednak jest równie niebezpieczna. Nawet lekko obniżony poziom sodu może powodować problemy, twierdzą naukowcy.

Badania przesiewowe niskiego stężenia sodu we krwi i leczenie w przypadku jego wystąpienia, może być nową strategią zapobiegania złamaniom, uważa dr Ewout J. Hoorn z Erasmus Medical Center w Rotterdamie.

Nie odkryto związku między osteoporozą a niskim poziomem sodu, znanym jako hiponatremia, więc nie jest jasne, dlaczego niższy poziom sodu może prowadzić do złamań i większej ilości upadków.

Uczeni przez sześć lat analizowali dokumentację medyczną ponad 5200 Holendrów w wieku powyżej 55 lat. Chcieli potwierdzić ustalenia w ostatnich badań, które wskazywały na powiązanie niskiej ilości sodu a upadkami, złamaniami kości i osteoporozą.

Około 8 procent z uczestników miało niski poziom sodu, który często rozwija się, gdy nerki przytrzymują zbyt dużo wody. Pacjenci ci częściej cierpieli na cukrzycę i stosowali leki moczopędne.

Około jedna czwarta osób z niskim stężeniem sodu doświadczyła upadków w porównaniu do 16 procent pozostałych badanych. Niedostateczny poziom soli zwiększał ryzyko złamań kręgów o 61 procent kompresji wyższe. Ryzyko uszkodzeń poza kręgosłupem, takich jak złamanie biodra, było 39 procent wyższe. Pacjenci ci byli również o 21 procent bardziej narażeni na śmierć z różnych przyczyn w okresie sześciu lat.

Jakkolwiek powikłania hiponatremii są powszechnie znane u pacjentów hospitalizowanych, prezentowane badanie jest jednym z pierwszych, które wskazują, że łagodna hiponatremia ma także istotne powikłania w populacji ogólnej.

Mimo że badania wykazały związek między niskim poziomem soli a ryzykiem złamań, nie wykazano tu związku przyczynowo-skutkowego. Nie jest jasne, dlaczego ta zależność występuje.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy