Strona głównaZdrowieNiedostateczna ilość snu powoduje uczucie wyczerpania

Niedostateczna ilość snu powoduje uczucie wyczerpania

Uczeni oszacowali koszty niedostatecznej ilości snu. Brak odpowiedniego wypoczynku powoduje rozdrażnienie, zniechęcenie, spadek formy oraz wyczerpanie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of Colorado, osoby, które miały problemy ze snem, ale pozostawały w łóżku odpoczywając całą noc i tak są następnego dnia wyczerpane i niezdolne do normalnej aktywności. Dzieje się tak dlatego, że organizm ludzki pozostając na jawie zużywa duże ilości energii, nawet jeśli dana osoba nie wykonuje czynności wymagających większego wysiłku. Już jedna noc bez snu oznacza dla organizmu takie zmęczenie, jakie odczuwamy po przejściu około trzech kilometrów.

Wielu ludzi sądzi, że leżąc w łóżku, nie używając mięśni w sposób, w jaki ma to miejsce podczas siedzenie, stania, czy chodzenia, sprawiają, że wydatki energetyczne są podobne do tych, jakie mają miejsce podczas snu. Tymczasem, gdy ludzie leżą w łóżku nie śpiąc tracą 135 kalorii ekstra w porównaniu do tych, którym uda się zasnąć. Wpływ na odczuwanie zmęczenia następnego dnia w przypadku bezsenności ma również brak toczących się podczas snu procesów wzmacniających i przywracających siły.

Jakkolwiek liczba traconych kalorii w wyniku braku snu nie jest zawrotna, ma znaczenie także ze względu na fakt, że aktywnością nie śpiących uczestników było czytanie, rozmowa lub oglądanie telewizji. Uczeni wskazują, że osoba, która cierpi z powodu bezsenności i z tego powodu „kręci się" po mieszkaniu, może stracić znaczne więcej kalorii.

Wspomniane ustalenia nie mają jednak przełożenia na możliwość utraty na wadze. W ostatecznym rozrachunku niedostateczna ilość snu może spowodować przyrost masy ciała, ponieważ niedospanie wpływa na produkcję hormonu o nazwie leptyna, która informuje mózg o uczuciu sytości. Jeśli śpi się zbyt krótko, pozostaje uczucie głodu także wtedy, gdy zjadło się dostatecznie dużo.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:04:54, 09-01-2011 krystynka

    Z tym uczuciem głodu sprawdza się. Często czytam długo w noc i potem robię sobie kanapkę.
    Uczucie głodu jest tak duże, że nie sposób zasnąć.
  • 17:08:35, 09-01-2011 koziorożec

    U mnie niedostateczna ilość snu powoduje wyczerpanie
    ale psychiczne, rozdrażnienie, w ogóle nie jestem zdolna do prawidłowego funkcjonowania. Głodu nie odczuwam nigdy, zdarza się, że piję w bezsenną noc wodę, herbatę a nawet kawę jak już jestem mocno zdesperowana.
  • 18:19:39, 09-01-2011 krystynka

    Koziorożcu, te bezsenne noce to tragedia. Kawę też już piłam...
    Na szczęście nie trzeba do pracy... ale dzień jakiś stracony.
  • 18:45:25, 09-01-2011 Jadzia_G

    Witajcie- wydaje mi się że ta bezsenność - przychodzi z wiekiem.... im człowiek starszy tym większe ma problemy ze snem ale....... my emeryci jesteśmy w tej komfortowej sytuacji że możemy ten niedobór snu uzupełnić małymi drzemkami w ciągu dnia.
  • 19:02:36, 09-01-2011 krystynka

    To prawda, Jadwigo, po takiej nocy nie sposób przetrzymać dnia bez małej drzemki, chociaż staram się przetrzymać i czasem udaje się.
    Tylko czy jest sens?
    Oby do wiosny...
  • 19:09:52, 09-01-2011 koziorożec

    Cytat:
    krystynka
    Koziorożcu, te bezsenne noce to tragedia. Kawę też już piłam...
    Na szczęście nie trzeba do pracy... ale dzień jakiś stracony.

    dlatego biorę tabletki, po nich śpię i normalnie funkcjonuję
  • 13:29:22, 14-01-2011 Opcja

    to prawda brak snu, lub zła jakość spania i potem w dzień źle się funkcjonuje, drzemki mogą być pomocne, ale trzeba zadbać o higienę snu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć