Strona głównaChorobyNiedociśnienie (hipotensja) - jakie są objawy

Niedociśnienie (hipotensja) - jakie są objawy

Dużo mówi się o zagrożeniach, jakie niesie za sobą nadciśnienie (i słusznie, bo prowadzi do zagrażających życiu chorób), ale problemem dla dobrego funkcjonowania organizmu jest także zbyt niskie ciśnienie krwi. Sprawdź, jakie są jego objawy i skutki.
Niedociśnienie (hipotensja) - jakie są objawy [Fot. interstid - Fotolia.com]
Ciśnienie mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mmHg) i obejmuje dwa pomiary: ciśnienie skurczowe, gdy serce bije i wpompowuje krew w tętnice oraz rozkurczowe, gdy serce odpoczywa między uderzeniami.

Ciśnienie krwi w normie jest w przedziale 90/60 - 140/90. Jeśli odczyt jest powyżej 140/90, diagnozuje się , poniżej 90/60 zaś oznacza niedociśnienie (hipotensja)

Zbyt niskie ciśnienie krwi może mieć wiele przyczyn, wpływa na nie m. in. pora dnia, wiek, temperatura, zażywanie określonych leków, niektóre choroby.

Najlepszym sposobem określenia poziomu ciśnienia jest oczywiście jego zmierzenie za pomocą ciśnieniomierza, ale w przypadku znacznej hipotensji pojawiają się też określone objawy. Do najczęstszych należą:
  • mdłości
  • rozmazany obraz
  • ogólne osłabienie
  • dezorientacja
Niedociśnienie może być niebezpieczne. Objawy mogą skutkować niekontrolowanym upadkiem. Ciężka postać niedociśnienia zaś może skutkować zapaścią krążeniową, tj. stanem, który często kończy się śmiercią, jeśli nie jest natychmiastowo leczony. Zapaść polega na zmniejszeniu stosunku objętości krwi krążącej do pojemności układu naczyniowego i skutkuje niedotlenieniem tkanek i grozi śmiercią.

Naturalnie niskie ciśnienie krwi zwykle nie musi być leczone, chyba że powoduje takie objawy jak zawroty głowy lub nawracające upadki. Objawy niskiego ciśnienia krwi można też łagodzić poprzez:
  • wstawanie stopniowo i unikanie stania przez długie okresy czasu
  • zapewnienie dobrego nawodnienia
  • dodanie większej ilości do diety
  • częstsze spożywanie mniejszych posiłków

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć