Strona głównaZdrowieNiedobór żelaza w młodszym wieku może osłabić słuch na starość

Niedobór żelaza w młodszym wieku może osłabić słuch na starość

Niedobór żelaza ma negatywny wpływ na nasz organizm, na różne sposoby zaburzając jego pracę, okazuje się, że może wpływać również na utratę słuchu.
Niedobór żelaza w młodszym wieku może osłabić słuch na starość [Fot. bit24 - Fotolia.com]
Według ekspertów z Pennsylvania State University College of Medicine, niedobory żelaza w młodszym wieku mają związek z problemami ze słuchem w starszych latach.

Szacuje się, że problemy ze słuchem ma około 15 proc. ludzi dorosłych. Osłabienie zdolności słyszenia wzrasta z każdą dekadą życia i dotyczy od 40 do 66 proc. ludzi w wieku powyżej 65 lat oraz 80 proc. osób w wieku powyżej 85 lat. Do głównych czynników ryzyka wcześniejszego wystąpienia utraty słuchu należą: , i palenie papierosów.

Odnotowuje się też jednostkę chorobową nazywaną nagłą głuchotą lub też nagłym niedosłuchem odbiorczym (sudden sensorineural hearing loss, SNHL), która charakteryzuje się szybkim pogorszeniem funkcji słuchu, tj. w okresie krótszym niż 72 godziny. Mechanizm tego jest nieznany, ale ostatnie badania wykazały istotny związek między niedokrwistością z powodu niedoboru żelaza i SNHL. Był on był najbardziej znamienny u pacjentów poniżej 60 lat.

Autorzy nowych badań przeanalizowali dane medyczne ponad 305 tysięcy ludzi w wieku 21-90 lat. Odkryto, że osoby, które cierpiały na niedokrwistość z powodu niedoboru , dwukrotnie częściej niż ludzie o odpowiedniej ilości tego pierwiastka miały ubytek słuchu w późniejszym okresie życia.

Przyczyny odkrytego związku nie są jasne. Wiadomo jednak, że żelazo jest potrzebne dla normalnego funkcjonowania wielu narządów. Niedobory tego minerału wywołują utratę hemoglobiny w krwinkach czerwonych, które przenoszą tlen do tkanek w organizmie. To z kolei zaburza pracę komórek, a nawet je zabija. Jeśli zaś zniszczeniu ulegną komórki włosowe w uchu wewnętrznym, może dojść do utraty słuchu.

Aby zwiększyć ilość absorbowanego przez organizm żelaza, warto jeść większe ilości chudego czerwonego mięsa, oraz jaj. Poza tym zaleca się zwiększenie dawek i kwasu foliowego, który pomaga zapobiec niedoborom żelaza.

Wyniki badań są dostępne w JAMA Otolaryngology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy