Strona głównaZdrowieNiedobór wody w organizmie osłabia zdolności poznawcze kobiet

Niedobór wody w organizmie osłabia zdolności poznawcze kobiet

Niedostateczna ilość wody sprawia, że ludzie czują się ospali i doświadczają bólu głowy. To jednak nie wszystko, nowe badanie przeprowadzone na Penn State wskazują, że może to też skutkować osłabieniem zdolności poznawczych.
Niedobór wody w organizmie osłabia zdolności poznawcze kobiet [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Sprawdzono, czy poziom nawodnienia i ilość wypijanej wody przez osoby starsze mają związek z wynikami w testach mierzących funkcje poznawcze. Okazało się, że w przypadku kobiet niższe oznaczało wolniejszą szybkość motoryczną, a także słabszą uwagę i pamięć roboczą. Co ciekawe, również nadmiar wody oznaczał słabsze wyniki możliwości kognitywnych. To samo nie dotyczyło jednak mężczyzn.
- Nawodnienie i nawyki związane z piciem mają wpływ na u osób starszych. To istotne, ponieważ seniorzy już cechują się zwiększonym ryzykiem osłabienia funkcji poznawczych i często rzadziej niż ludzie młodsi spełniają codzienne zalecenia dotyczące spożycia wody. Wraz z wiekiem nasze rezerwy wody zmniejszają się z powodu spadku masy mięśniowej, ponadto nerki słabiej zatrzymują wodę, a sygnały hormonalne, które odpowiadają za odczuwanie pragnienia i motywację do wypicia wody, słabną - wyjaśnia dr Hilary Bethancourt, autorka badań.
Średnie wyniki testów poznawczych przy różnych poziomach nawodnienia i , były istotnie różne. Autorzy zaznaczają, że nie jest jasne, czy nieoptymalne poziomy nawodnienia wywołują , czy też kobiety z zaburzeniami funkcji poznawczych są po prostu częściej są niedostateczne lub nadmierne nawodnione. Nie wiadomo też, dlaczego podobnych zależności nie odkryto w przypadku mężczyzn.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy