Strona głównaZdrowieNiedobór witaminy D skutkuje demencją

Niedobór witaminy D skutkuje demencją

Dotychczasowe badania sugerowały, że odpowiednia ilość witaminy D w organizmie pomaga uchronić się przed chorobą Alzheimera, teraz jednak ustalono, że jej niedobory przyspieszają zaburzenia poznawcze i zwiększają ryzyko demencji.
Niedobór witaminy D skutkuje demencją [© Zerbor - Fotolia.com] Jak wynika z nowych testów, osoby z niskim poziomem witaminy D szybciej niż ludzie o odpowiednim poziomie tej witaminy.

W badaniach uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego wzięły udział 382 osoby w wieku 60-90 lat. Zdrowie uczestników monitorowano przez pięć lat i co roku poddawano ich badaniom neurologicznym i testom neuropsychologicznym.

Większość uczestników cechowała się niedostateczną ilością , co sprawdzano poprzez poziom 25-hydroksywitaminy D w krwi. Nie jest to zaskakujące, jako że osoby starsze dość rzadko wychodzą na zewnątrz i nie eksponują dostatecznie skóry na światło słoneczne. Co więcej, większość uczestników nie serwowała sobie wystarczających porcji .

Ogólnie rzecz biorąc u ludzi z niedostatecznymi poziomami witaminy D szybciej słabła epizodyczna i funkcje wykonawcze. Wydawało się natomiast, że nie mają wpływu na pamięć semantyczną lub zdolności wzrokowo-przestrzenne.

- Było kilkoro uczestników, którzy mieli niskie witaminy D, ale nie doświadczyli osłabienia zdolności poznawczych i parę osób z odpowiednią ilością tej witaminy, które szybko traciły możliwości poznawcze. Przeciętnie jednak ludzie z niskim poziomem witaminy D doznawali dwa do trzech razy szybszego spadku możliwości kognitywnych niż pozostali - wyjaśnia profesor Joshua Miller, współautor badań.

Wyniki sugerują, że seniorzy szczególnie powinni sięgać po suplementy z witaminą D, choć eksperci zaznaczają, że wcześniej należy to skonsultować z lekarzem, ponieważ nadmiar tej witaminy także poważnie zagraża zdrowiu. Codzienne spędzanie na świeżym powietrzu około 15 minut zazwyczaj wystarcza, by zapewnić sobie dobrą dawkę witaminy D.

Wyniki zostały opublikowane w JAMA Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy