Strona głównaZdrowieNiedobór witaminy D oznacza stany zapalne i zagrożenie chorobami

Niedobór witaminy D oznacza stany zapalne i zagrożenie chorobami

Stan zapalny to istotna część procesu powracania organizmu do zdrowia. Kiedy się jednak przedłuża, może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, zaburzeń sercowo-naczyniowych i chorób autoimmunologicznych.
Niedobór witaminy D oznacza stany zapalne i zagrożenie chorobami [fot. Monfocus from Pixabay] Teraz na University of South Australia odkryto bezpośredni związek między niskim poziomem a nasileniem stanów zapalnych.
W badaniu przeanalizowano dane niemal trzystu tysięcy ludzi, sprawdzając związek między poziomem witaminy D i poziomem białka C-reaktywnego, czyli wskaźnika stanu zapalnego.

Według dr Ang Zhou, autora badań, wydaje się, że zwiększenie poziomu witaminy D u osób z niedoborem tego związku może zmniejszyć przewlekły stan zapalny.

- Stan zapalny to sposób, w jaki twój organizm chroni tkanki, jeśli doznałeś/aś urazu lub masz infekcję. Wysoki poziom białka C-reaktywnego jest wytwarzany przez wątrobę w odpowiedzi na , więc gdy organizm doświadcza tego w sposób przewlekły, ilość wspomnianego białka jest podwyższona - wyjaśnia dr Zhou.

Badania pokazały też możliwość, że odpowiednie stężenie witaminy D może łagodzić powikłania wynikające z i zmniejszać ryzyko lub nasilenie chorób przewlekłych związanych ze stanem zapalnym, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, i choroby autoimmunologiczne.

- Wielokrotnie obserwowaliśmy dowody na to, że zwiększanie stężenia witaminy D u osób o jej bardzo niskim poziomie daje korzyści zdrowotne. Podobnych efektów zaś nie odnotowuje się u tych ludzi, w organizmach których jest odpowiednia ilość witaminy D - mówi prof. Elina Hyppönen, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy