Strona głównaZdrowieNiedobór witaminy B12 odpowiedzialny za problemy z pamięcią

Niedobór witaminy B12 odpowiedzialny za problemy z pamięcią

Nowe badania łączą niedobór witaminy B12 z kurczeniem się mózgu i problemami z pamięcią u osób starszych.
Niedobór witaminy B12 odpowiedzialny za problemy z pamięcią W badaniu wzięło udział 121 osób w wieku powyżej 65 lat. Naukowcy przebadali uczestników pod kątem zdolności mentalnych i stężenia we krwi witaminy B12, a także na obecność markerów krwi, które gromadzą się, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości witaminy B12. Cztery do pięciu lat później uczestników poddano MRI (obrazowanie rezonansu magnetycznego) mózgu.

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago odkryli, że u osób, u których znaleziono markery związane z niedoborem witaminy B12, zanotowano jednocześnie znacznie wyższe prawdopodobieństwo najintensywniejszego kurczenia się mózgu i najniższych wyników testów pomiaru pamięci krótkoterminowej, koncentracji i innych procesów myślowych.

W miarę starzenia się mózg zaczyna się kurczyć i tracić część objętości. Poważne zmiany występują przede wszystkim u osób z demencją, w tym z chorobą Alzheimera.

Witamina B12 występuje w wołowinie, rybach, skorupiakach, produktach mlecznych i wielu innych pokarmach. Problem związany jest nie tyle z dietą, ale absorpcją. Niektóre leki na receptę stosowane w leczeniu zgagi, wrzodów żołądka i cukrzycy typu 2 może ograniczyć wchłanianie witaminy B12, co może skutkować zmniejszeniem grubości błony śluzowej żołądka.

Zdiagnozowanie niedoboru witaminy B12 może być trudne, wykazało badanie. W istocie wszyscy uczestnicy badania mieli poziom witaminy B12 we krwi w zakresie normy. Mimo to u niektórych zanotowano podwyższony poziom markerów (15 do 17 procent) wskazujących na niedobór witaminy B12. -Nawet jeśli ilość witaminy B12 jest dostateczna we krwi, może jej nie być odpowiednio dużo w tkankach - wyjaśniają uczeni.

Opisywane badania mają istotne znaczenie, ponieważ sugerują, że testy poziomu witaminy B12 u osób starszych nie są wystarczające.

Jak dostarczać sobie witaminy B12

Wątróbka, małże, łosoś, pstrąg są bogate w witaminę B12. Poza tym można ją znaleźć we wzbogaconych suplementach i produktach zbożowych.
1 kawałek wątróbki to 800% zalecanej dziennej dawki witaminy B12 i odpowiednio:
90 gramów gotowanych małży - 570%
90 gramów łososia sockeye - 80%
1 szklanka jogurtu - 23%
90 gramów steku - 23%

Wyniki badań opublikowano we wrześniowym wydaniu magazynu Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy