Strona głównaZdrowieNiedobór snu zwiększa ilość tłuszczu trzewnego

Niedobór snu zwiększa ilość tłuszczu trzewnego

Niewystarczająca ilość snu w połączeniu z brakiem ograniczeń co do dostarczanych organizmowi kalorii prowadzi do gromadzenia się tłuszczu, a szczególnie tego niezdrowego, w okolicach brzucha.
Niedobór snu zwiększa ilość tłuszczu trzewnego [fot. Foundry Co from Pixabay]
Jak ustalono, niedostateczna ilość snu doprowadziła do wzrostu o 9 proc. całkowitej ilości tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i do wzrostu o 11 proc. tkanki tłuszczowej trzewnej w porównaniu do o standardowej długości. Tłuszcz trzewny odkłada się głęboko w jamie brzusznej wokół narządów wewnętrznych i jest powiązany z chorobami serca i problemami metabolicznymi.

Jak wynika ze statystyk, jedna trzecia ludzi w Stanach Zjednoczonych nie sypia wystarczająco dużo, częściowo z powodu pracy zmianowej oraz korzystania z różnych urządzeń i mediów społecznościowych w tradycyjnych porach snu. Ponadto, gdy ludzie wydłużają ilość godzin spędzonych na jawie, zwykle jedzą więcej, ale nie zwiększają poziomu aktywności fizycznej.

- Nasze odkrycia pokazują, że skrócony sen, nawet u młodych, zdrowych i stosunkowo szczupłych osób, wiąże się ze wzrostem przyjmowanych kalorii, pewnym zwiększeniem masy ciała i znacznym zwiększeniem nagromadzenia - mówi dr Virend Somers z Mayo Clinic College of Medicine.

- Normalnie tłuszcz jest odkładany pod skórą. Jednak niewystarczający sen wydaje się skutkować przekierowaniem tłuszczu w okolice brzucha. Co ważne, jakkolwiek podczas snu regeneracyjnego spadło spożycie kalorii i masa ciała, tłuszcz trzewny ciągle się zwiększał. Sugeruje to, że próba nadrobienia zaległości w odpoczynku, przynajmniej w krótkim okresie, nie odwraca akumulacji trzewnej tkanki tłuszczowej. W dłuższej perspektywie zbyt krótki sen przyczynia się do epidemii , i - mówi dr Somers.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy