Strona głównaZdrowieNiedobór snu zmienia metabolizm

Niedobór snu zmienia metabolizm

Jeśli niedosypiasz, może zmienić się u ciebie metabolizm. Osoby, które nie mają okazji się dobrze wysypiać, częściej walczą z nadwagą lub otyłością.
Niedobór snu zmienia metabolizm [Fot. amenic181 - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Leeds ostrzegają, że osoby, które śpią tylko sześć godzin na dobę, są narażone na zwiększone ryzyko nadwagi i chorób niż ci, którzy śpią średnio dziewięć godzin.

Do badań zaproszono ponad 1,6 tys. osób w wieku 19-65 lat. Uczestnicy podali dokładne dane dotyczące sposobu odżywiania się, a także długości . Pobrano od nich także krew do badań, jak również zmierzono obwód w pasie oraz poziom ciśnienia krwi. Kiedy porównano parametry biologiczne i ilość snu, okazało się, że niedobór odpoczynku może zwiększać ryzyko . Przykładowo, osoby sypiające sześć godzin miały średnio o 3 cm w talii więcej niż ci, którzy odpoczywali dziewięć godzin w nocy.

Co więcej, ludzie sypiający zbyt krótko mieli większe prawdopodobieństwo chorób metabolicznych (np. ) i niski poziom tzw. „dobrego" HDL. Takie różnice odkryto u osób o podobnych wynikach badań i w podobnym wieku, jedyną odmiennością zaś była długość snu.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie PLoS ONE.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy