Strona głównaZdrowieNiedobór snu zaburza apetyt

Niedobór snu zaburza apetyt

Jeśli nie sypiasz odpowiednio długo, więcej jesz, a to oznacza nadmiarowe kilogramy i wyższe zagrożenie różnymi chorobami. Zobacz, dlaczego niebory snu oddziałują na poziom apetytu.
Niedobór snu zaburza apetyt [©   apops - Fotolia.com]
Już wcześniej wykazano, że pozbawienie ludzi snu prowadzi do zaburzeń i skłania ich do jedzenia dużych ilości tłustych, słodkich i słonych produktów. Teraz potwierdzono, że już niedosypianie daje takie efekty.

Już niewielkie ograniczenia potrzebnego na dobry odpoczynek czasu snu może skutkować nadaktywnością obszarów w mózgu, które mają związek odczuwaniem głodu i przemożnej ochoty na określone składniki jedzenia.

Badacze przypominają, że sen wpływa na poziom dwóch hormonów związanych z apetytem - greliny i leptyny. Pierwszy z nich stymuluje odczuwanie głodu, drugi z kolei odpowiada za poczucie nasycenia po spożyciu posiłku i tłumi apetyt. Niedostateczny odpoczynek sprawia, że ilość wzrasta, a leptyny spada, co skutkuje przejadaniem się.

Wreszcie, eksperci wskazują, że zaburzają tolerancję glukozy. Prawidłowy odpoczynek reguluje poziomy energii i ogranicza zapotrzebowanie na cukier, utrzymując w ten sposób kontrolę glukozy we krwi. Niedospanie prowadzi do zwiększonego jedzenia produktów z węlowodanami prostymi, by zmniejszyć zmęczenie i zyskać dodatkową energię, ale sprzyja też przybieraniu na wadze i może mieć zwiazek z rozwojem .

Odkryto też, że osoby sypiające zbyt krótko częściej „zajadają" emocje, a to także wpływa na ich wagę i w efekcie - stan zdrowia.
Jakkolwiek zapotrzebowanie na sen różni się w zależności od osoby, uczeni zgadzają się, że znacznej większości przypadków ludzie dorośli powinny sypiać od siedmiu do dziewięciu godzin, by ich organizmy mogły optymalnie funkcjonować.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy