Strona głównaZdrowieNiedobór snu sprzyja otyłości

Niedobór snu sprzyja otyłości

Czy brak snu może powodować otyłość? Okazuje się, że niewystarczająca ilość odpoczynku ma związek z nadmierną wagą.
Niedobór snu sprzyja otyłości [fot. menenio z Pixabay]
Oceniono, w jaki sposób brak snu może wpływać na regulację apetytu, zaburzać metabolizm glukozy i zwiększać ciśnienie krwi.

- rozwija się, gdy spożycie energii jest większe niż jej wydatkowanie. Dieta i aktywność fizyczna odgrywają w tym ważną rolę, ale dodatkowym czynnikiem może być niewystarczająca ilość - mówi dr Kristen Knutson z University of Chicago.

Przegląd badań pokazuje, jak krótki lub złej jakości sen wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości poprzez deregulację apetytu, co prowadzi do zwiększonego spożycia energii - dodaje dr Knutson.

Badania obserwacyjne ujawniły przekrojowe powiązania między snem krótszym niż sześć godzin a zwiększonym wskaźnikiem masy ciała (BMI) lub otyłością.

Jak się okazało, niedostateczny odpoczynek oddziałuje na sygnały z mózgu, które kontrolują regulację apetytu. Niewystarczająca ilość snu wpływa na wydzielanie hormonów sygnałowych: , która zwiększa apetyt, i leptyny, która wskazuje, kiedy organizm jest nasycony.

Może to prowadzić do jedzenia większej ilości posiłków bez kompensacyjnego wydatku energetycznego.

- Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych 18 proc. ludzi dorosłych śpi mniej niż 6 godzin, co odpowiada 53 milionom osób śpiących zbyt krótko, a to zwiększa ryzyko otyłości - mówi dr Knutson.

- Niedobór snu nie jest przypadkowy i ważne, aby wziąć pod uwagę czynniki społeczne, kulturowe i środowiskowe, które mogą powodować niedostateczny odpoczynek, aby można było zidentyfikować grupy ryzyka - wyjaśnia Knutson.

- Te wyniki pokazują, że kiepski sen może zwiększyć ryzyko rozwoju otyłości, , lub choroby serca - podsumowuje dr Knutson. - Przyszłe badania powinny ustalić, czy wysiłki na rzecz poprawy snu mogą również pomóc w zapobieganiu rozwojowi tych chorób lub poprawić życie pacjentów ze wspomnianymi schorzeniami - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy