Strona głównaZdrowieNiedobór snu osłabia zdrowie i zdolności poznawcze

Niedobór snu osłabia zdrowie i zdolności poznawcze

Jedni dobrze sypiają bez względu na porę i miejsce, inni mają ogromne problemy z zasypianiem bez względu na to, gdzie są i która jest godzina. Ogólnie rzecz biorąc jednak, zauważono także, że jakość snu często pogarsza się wraz z wiekiem. Tymczasem nocny odpoczynek jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i dobrego funkcjonowania psychicznego.
Niedobór snu osłabia zdrowie i zdolności poznawcze [© tab62 - Fotolia.com] Jak wynika z dwóch nowych badań, może mieć ogromny wpływ na zdrowie i sprawność psychiczną.

W jednym z badań uczeni z Uniwersytetu w Surrey zbadali próbki krwi ludzi, którzy dużo sypiali (do dziesięciu godzin w każdą noc przez tydzień) i tych, którzy nie mieli zbyt dużo czasu na odpoczynek (mniej niż sześć godzin snu na dobę).

Odkryto, że aż 700 różnych genów zostały zmienionych pod wpływem brak snu. Niektóre geny były mniej aktywne, niektóre po prostu inaczej funkcjonowały w całym .

Okazało się, że w szczególności osłabiona została zdolność organizmu do radzenia sobie ze i wirusami. Miało to wyraźny negatywny efekt na zdolności danej osoby do walki z chorobą.

W innym badaniu, opublikowanym w Journal of Clinical Sleep Medicine, wykorzystano dane z sześciu krajów w celu oceny wpływu snu na związane z wiekiem osłabienie .

7-letnie badania uczonych z University of Oregon wykazało, że osoby w średnim i starszym wieku starszych, sypiające sześć do dziewięciu godzin na dobę, są bardziej biegłe w zadaniach sprawdzających zdolności poznawcze w porównaniu do tych, którzy śpią dłużej lub krócej.

Sprawność intelektualna oceniano w różnych testach poznawczych, takich jak natychmiastowe i opóźnione przypominanie sobie słów, powtarzanie liczb od przodu lub od tyłu, a także sprawdzanie płynności słownej.

Co ciekawe, kobiety deklarowały większe trudności z sypianiem wystarczającej ilości godzin niż mężczyźni. Autorzy badania sądzą, że jest to związane z , w czasie której następują zmiany hormonalne mogące mieć wpływ na jakość snu.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:44:59, 06-07-2014 ~gość: 87.205.191.xxx

    Moja mama czasami na noc bierze destresan noc. Tabletka łagodzi jej nerwy i ułatwia zasypianie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy