Strona głównaZdrowieNiedobór snu prowadzi do zaburzeń emocjonalnych

Niedobór snu prowadzi do zaburzeń emocjonalnych

Od dawna eksperci sądzą, że brak snu może „siać spustoszenie" w naszych emocjach. Jest to szczególnie widoczne u żołnierzy w strefach walk, rezydentów medycznych, a nawet u świeżo upieczonych rodziców. Teraz ta teoria ma neurologiczne podstawy, mówią pracownicy University of Callfornia, Berkeley i Harvard Medical School.
Niedobór snu prowadzi do zaburzeń emocjonalnych
Dobry nocny odpoczynek pomaga regulować i radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami kolejnego dnia, niedobór snu zaś działa odwrotnie: nadmiernie aktywuje obszary mózgu najściślej związanej z , lękiem i innymi zaburzeniami psychicznymi.

- To niemal tak, jakby bez snu mózg powracał do bardziej prymitywnych wzorców aktywności, ponieważ nie jest w stanie umieścić emocjonalnych doświadczeń w kontekście i wytworzyć kontrolowanych, odpowiednich reakcji - stwierdził Matthew Walker z UC Berkeley.

Wynika to z tego, że ciało migdałowate, część mózgu, która ostrzega organizm, aby chronił się w sytuacjach zagrożenia, jest nadaktywne bez odpowiedniego snu. W konsekwencji słabnie działanie kory przedczołowej, która kieruje logicznym rozumowaniem i zapobiega uwalnianiu związków potrzebnych do hamowania reakcji walki lub ucieczki.

Przykładowo, gdy ciało migdałowate silnie reaguje na brutalny film, kora przedczołowa informuje mózg, że scena nie jest prawdziwa i prowadzi to do uspokojenia. Mózg , zamiast korzystać z tego mechanizmu, łączy się z miejscem sinawym, najstarszą częścią mózgu, która uwalnia noradrenalinę, aby odeprzeć bezpośrednie zagrożenie dla przetrwania.

Potrzebne są dalsze badania nad związkiem między a chorobami psychicznymi, niemniej już wiadomo, że jakaś forma problemów ze snem ma miejsce niemal we wszystkich zaburzeniach psychicznych.

Stosując rezonans magnetyczny (fMRI), psychologowie odkryli, że ciało migdałowate, które jest również kluczem do przetwarzania emocji, stało się nadaktywne w odpowiedzi na nieprzyjemne bodźce wzrokowe (okaleczone ciała, dzieci z guzami i inne krwawe obrazy) u uczestników badania, którzy nie spali przez 35 godzin bez przerwy. I odwrotnie, skany mózgu osób, które przespały całą noc we własnych łóżkach, wskazały normalną aktywność ciała migdałowatego. - Ośrodki emocjonalne mózgu były o ponad 60 procent bardziej reaktywne w przypadku braku snu niż u osób, które normalnie przespały noc - powiedział Walker.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć