Strona głównaZdrowieNiedobór B12 jest częsty u seniorów - sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy

Niedobór B12 jest częsty u seniorów - sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy

Badania dowodzą, że niedobór witaminy B12 dotyczy kilkunastu procent ludzi, a u kilkadziesięciu procent jej poziom jest na granicy niedoborów. Tymczasem niedostatki tej witaminy są bardzo groźne dla zdrowia.
Niedobór B12 jest częsty u seniorów - sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy [Fot. concept w - Fotolia.com] Witamina B12 pomaga w tworzeniu DNA, ma wpływ na zachowanie zdrowia układu nerwowego oraz krwinek, a także wspiera dostarczanie tlenu do narządów. Kiedy zaś organizm jest pozbawiony dostatecznej ilości tlenu, odczuwa się nieustanne .

Problem niedoboru witaminy B12 jest powszechny i rzadko rozwiązywany, ponieważ ilość B12 nie jest sprawdzana w rutynowych badaniach krwi i łatwo pomylić objawy niedoboru ze stresem czy odczuwaniem troski.

Najlepszymi źródłami witaminy B12 są mięso, ryby, jaja i nabiał. Oznacza to, że wegetarianie i weganie są najbardziej narażeni niedobór tej substancji. Podobnie rzecz ma się u osób z zespołem jelita drażliwego, lub chorobą Crohna - choroby te ograniczają zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Poza tym niedostatek B12 często dotyczy też osób zmagających się ze zgagą, ponieważ zwykle stosują one leki obniżające poziom kwasu żołądkowego, a ten jest potrzebny do uwalniania B12 z jedzenia.

Sprawdź, czy nie dotyczą cię te objawy - moga świadczyć o niedoborach witaminy B12.

Zaburzenia nastroju

Niedobór B12 nierzadko objawia się problemami psychicznymi. Niektórzy odczuwają ciągły silny stres, inni płaczą bez powodu, ogólnie rzecz ujmując, pojawiają się symptomy i . Dzieje się tak dlatego, że B12 może wpłynąć na produkcję serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników, które mają związek z regulacją nastroju. Jeśli zatem odczuwa się osłabienie nastroju, a nie ma żadnych oczywistych czynników mogących je wywołać, należy podejrzewać obniżony poziom B12.

Gładki język

U osoby z odpowiednią ilością witaminy B12 jezyk jest pełny brodawek, z których część odpowiada rozdrabnianie pokarmu, część zaś ma związek z odczuwaniem smaku. W przypadku osób o niedoborach wspomnianej witaminy brodawki zawierające kubki smakowe często zanikają. Język staje się gładszy, a coś, co kiedyś wydawało się bardzo słone czy pikantne, może być postrzegane jako mdłe.

Mrowienie kończyn

Zbyt mała dawka może osłabić działanie komórek nerwowych, co może objawić się uczuciem kłucia i mrowienia w rękach i stopach. Takie odczucie może stać się nieustanne, jeśli się nie zareaguje.

Kłopoty z pamięcią

Uszkodzenia nerwów mózgu mogą powodować problemy z , skonfundowanie, problemy z racjonalną oceną sytuacji. Takie zaburzenia mogą się pogłębiać, aż staną się nieodwracalne. U niektórych ludzi wręcz rozwijają objawy .

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X