Strona głównaChorobyNiedługo skuteczny lek na starość?

Niedługo skuteczny lek na starość?

Naukowcy ogłosili przełom w walce z procesem starzenia się, leczeniu raka i przewlekłych chorób. Sądzą, że ciągu najbliższych pięciu lat lek może być dostępny na rynku.
Niedługo skuteczny lek na starość? [© kwanchaift - Fotolia.com] Naukowcy odkryli rewolucyjną cząsteczkę, która może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i młodego wyglądu. Molekuła o nazwie NAD okazała się mieć kluczowe znaczenie dla powstrzymania procesów na poziomie komórkowym, które odpowiadają za . W skrócie można powiedzieć, że znaleziono wreszcie eliksir młodości.

Nasze komórki mają zdolność do samodzielnej naprawy, ale ona słabnie wraz z wiekiem, teraz ustalono, dlaczego właściwie tak się dzieje. Przełom nastąpił po sześciu latach badań nad DNA prowadzonych przez naukowców z Harvard Medical School i University of New South Wales.

Ustalono, że DBC1, jedno białek w organizmie człowieka, wiąże się z białkiem, które jest odpowiedzialne za naprawianie uszkodzonych komórek, co hamuje proces naprawy. Okryto też, że cząsteczka o nazwie NAD, która powstrzymuje DBCI i inne białka przed hamowaniem naprawy komórki. Problem polega na tym, że im starsi jesteśmy, tym mniej NAD posiadamy. Jeśli daje się zwiększyć jej poziom w organizmie, pomimo upływu czasu, to oznacza dużą szansę na zachowanie młodości.

W ramach badań naukowcy podawali myszom wodę z enzymem zwiększającym ilość NAD. Okazało się, że komórki starych myszy były nie do odróżnienia od tych u młodych myszy po zaledwie jednym tygodniu takiego leczenia, mówią autorzy badań. Dokładniej, tkanki dwuletnich myszy były w takim stanie jak tkanki zwierząt trzy- czteromiesiecznych. Co więcej, u starszych zwierząt o zwiększonej ilości NAD odkryto poprawę czynności , ponowny wzrost sierści oraz futro i zdolność do dwa razy szybciej niż rówieśniczych gryzoni, które nie zostały poddane takiej terapii.

Uczeni sądzą, że ich odkrycia doprowadzą do opracowania sskutecznego leku na powstrzymanie dolegliwości związanych ze . Uważają, ze taki medykament będzie dostępny na rynku już za trzy do pięciu lat.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy