Strona głównaZdrowieNiebieskie światło ekranów niszczy wzrok

Niebieskie światło ekranów niszczy wzrok

Niebieskie światło jest powszechnie obecne w codziennym życiu, bo emitują je ekrany naszych komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Dotychczas wiadomo było, że ekspozycja na nie może zaburzać nasz sen, teraz eksperci wskazują, że może niszczyć wzrok.
Niebieskie światło ekranów niszczy wzrok [Fot. MiaStendal - Fotolia.com]
Uczeni z University of Toledo (Ohio, USA) informują, że może psuć nasz wzrok poprzez uszkodzenie siatkówki oczu. Oto, jak działa mechanizm widzenia: światło przechodzi przez rogówkę, a tęczówki regulują źrenice, która rozszerzają się lub zwężają, aby kontrolować ilość przepływającego światła. Po przejściu przez źrenicę, światło dociera do soczewek, a one skupiają obraz na siatkówce. Siatkówka natomiast to fotoczuła tkanka zawierająca komórki fotoreceptorów, które umożliwiają przekształcenie światła w sygnały docierające do mózgu, z których już w mózgu tworzony jest widziany obraz.

Okazuje się, że rodzaj światła ma istotny wpływ na pewne elementy opisanego mechanizmu. Badacze sprawdzili, jak światło niebieskie, czerwone, żółte i zielone oddziałują na siatkówkę i ustalili, że światło niebieskie spowodowało uwolnienie przez siatkówkę reaktywnych form tlenu, cząsteczek, które niszczyły komórki fotoreceptorów. Podobnego efektu nie odnotowano w przypadku ekspozycji na światło innego koloru.

Jak oceniają autorzy badań, niebieskie światło daje toksyczne efekty w postaci utraty komórek fotoreceptorów. Co szczególnie istotne zaś, komórki te się nie regenerują się w oku, nie można więc liczyć na ich przyrost po jakimś czasie.

Uczeni wyjaśniają również, że odkryte przez nich zjawisko ma wpływ na przyspieszenie rozwoju (ang. Age-related Macular Degeneration, AMD), choroby, która jest odpowiedzialna za niemal 9 proc. problemów ze w skali globalnej.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy