Strona głównaZdrowieNie unikaj węglowodanów. Mogą przedłużyć życie

Nie unikaj węglowodanów. Mogą przedłużyć życie

Dieta niskowęglowodanowa jest uważana za skuteczną w walce z nadwagą i otyłością. Nie warto jednak wyrzucać z jadłospisu tych składników, ponieważ sprzyjają walce z infekcjami, które osłabiają organizm i prowadzą do rozwoju różnych chorób.
Nie unikaj węglowodanów. Mogą przedłużyć życie [Fot. Henryk Niestrój - Fotolia.com]
Jak wynika z badań lekarzy z Women's Hospital of Brigham, odpowiednia ilość w diecie może zwiększać szanse na , bo sprawia, że organizm lepiej zwalcza zagrażające tkankom stany zapalne.

Odpowiednia dawka węglowodanów pozwala znacznie zwiększyć zdolność organizmu do wzmacniania tkanek i komórek, które łatwiej opierają się chorobom. Uczeni przeanalizowali dane medyczne ponad 447 tysięcy osób. Ustalono, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka potrzebna jest dość duża dawka naturalnych węglowodanów w diecie (czyli tych znajdujących się w owocach i warzywach).

Dietetycy zauważają, że jedzenie produktów o wysokiej zawartości naturalnych węglowodanów często nie jest zalecane ze względu na dużą ilość cukrów w nich. Trzeba jednak pamiętać też, że pewna dawka naturalnych cukrów jest niezbędna dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania komórek.

Dieta niskowęglowodanowa, w której zastępuje się węglowodany białkiem lub tłuszczem, zyskuje popularność jako skuteczny sposób na zachowanie ładnej sylwetki i dobrego zdrowia, ale badania wskazują, że niskowęglowodanowe menu może mieć związek z krótszym życiem.

Uczeni ocenili związek pomiędzy ogólnym spożyciem węglowodanów i śmiertelnością w okresie trwania badań, uwazględniają także inne czynniki mające wpływ na ryzyko przedwczesnej śmierci, takie jak wiek, płeć, całkowity poziom kaloryczności posiłków, wykształcenie, , poziom dochodów, i obecność .

Wyniki pokazują, że zarówno niskie, jak i wysokie spożycie węglowodanów jest niekorzystne dla zdrowia, najlepsza dla poprawy szans na długowieczność była umiarkowana ich ilość w diecie (50-55 proc. wszystkich kalorii w diecie pochodzących z węglowodanów).

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy