Strona głównaZdrowieNie trzeba pić, by być „na rauszu”. Oksytocyna jest jak alkohol...

Nie trzeba pić, by być „na rauszu”. Oksytocyna jest jak alkohol...

Oksytocyna, substancja zwana „hormonem miłości", wpływa na nasz organizm podobnie jak alkohol - sprawia, że stajemy się bardziej hojni, empatyczni, albo też aroganccy, zazdrośni czy agresywni.
Nie trzeba pić, by być „na rauszu”. Oksytocyna jest jak alkohol... [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Birmingham wskazują, że i oksytocyna podobnie oddziałują na mózg. Mogą intensyfikować emocje, czynić nas albo bardziej ugodowymi i rozkochanymi, albo agresywnymi i nieustępliwymi.

Autorzy oceniali wyniki niektórych wcześniejszych badań, które analizowały wpływ na mózg alkoholu i oksytocyny, hormonu produkowanego przez podwzgórze i kojarzonego z matczyną miłością, seksualnym podnieceniem, i obawami. Okazało się, że oba związki mogą oddziaływać na korę układu limbicznego i korę przedczołową, które zwiększają transmisję kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Proces ten ułatwia automatyczne odpowiedzi, które są związane z wczesnym stadium rozwoju.

Naukowcy odkryli, że sprawia, że jesteśmy bardziej hojni, ufni i empatyczni, tak jak po wypiciu jednego lub dwóch drinków. Jednakże, podobnie jak alkohol, może mieć negatywne skutki. Sprawia, że ludzie stają się bardziej zrelaksowani i zmniejsza poczucie lęku, co prowadzi do podejmowania niepotrzebnego ryzyka. Ponadto może też sprawić, że stajemy się bardziej agresywni, aroganccy i .

Autorzy uważają, że oksytocyna może pomóc osobom przed egzaminami, rozmowami kwalifikacyjnymi lub w innych stresujących sytuacjach nie powodując skutków ubocznych alkoholu. - Jeżeli przed rozmową czujesz nerwowość, uścisk przyjaciela z pewnością pomoże - radzą eksperci. Autorzy sugerują również, dlaczego oksytocyna może również powodować gniew. Ten mechanizm jest wpisany w ochronę przed niebezpieczeństwem, np. matki są „zaprogramowane", tak, że stają się agresywne w sytuacji konieczności ochrony dzieci przed niebezpieczeństwem.

O podobieństwach pomiędzy oksytocyną a alkoholem można przeczytać w czasopiśmie Neuroscience and Behavioural Reviews.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy