Strona głównaZdrowieNie stresuj się, bo ucierpi na tym twoja pamięć

Nie stresuj się, bo ucierpi na tym twoja pamięć

Istnieje związek pomiędzy poziomem hormonu stresu i osłabieniem pamięci krótkoterwałej u osób w wieku powyżej 65 lat, informują uczeni z University of Iowa.
Nie stresuj się, bo ucierpi na tym twoja pamięć [© Anatoliy Samara - Fotolia.com] Wysoki poziom , hormonu stresu, może prowadzić do zaników wraz z wiekiem.

Kortyzol jest wydzielany przez nadnercza w odpowiedzi na strach i . Proces stanowi element mechanizmu walki lub ucieczki, który jest częścią syndromu ogólnej adaptacji, zjawiska opisanego w 1936 roku przez kanadyjskiego biochemika Hansa Selye z McGill University w Montrealu. To Selye także zdefiniował eustres (tj. „dobry stres") i dystres (tj. „zły stres").

Jakkolwiek krótkoterminowy wzrost poziomu kortyzolu jest niezbędny dla codziennego funkcjonowania, ponieważ pomaga odpowiadać na rozmaite wyzwania życiowe poprzez zwiększenie czujności, bardzo wysokie stężenie tego hormonu lub długotrwałe jego skoki prowadzą do szkodliwych konsekwencji. Liczne badania wykazały, że taka sytuacja wiąże się m.in. problemami z trawieniem, , przyrostem masy ciała i .

Teraz uczeni z University of Iowa powiązali zwiększone ilości kortyzolu ze stopniową utratą synaps w korze przedczołowej, obszarze mózgu, który odpowiada za pamięć krótkotrwałą. Wraz ze starzeniem się organizmu, powtarzające się i długotrwałe narażenie na działanie kortyzolu może powodować kurczenie się i zanikanie synaps.

Wcześniejsze badania wykazały, że kortyzol odpowiada za podobny efekt w innych regionach starzejącego się mózgu, teraz jednak skoncentrowano się na wpływie hormonu bezpośrednio na korę przedczołową.

Chociaż wyniki mogą przyczynić się do opracowania potencjalnych metod leczenia, a raczej zapobiegania problemom z pamięcią, naukowcy twierdzą, że należy pamiętać, iż hormony stresu są tylko jednym z wielu czynników ewentualnych zaburzeń takim jak osłabienie pamięci w starszym wieku.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Neuroscience.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy