Strona głównaZdrowieNie śpij zbyt długo - to nie sprzyja zdrowiu

Nie śpij zbyt długo - to nie sprzyja zdrowiu

W ostatnich latach częściej pisze się o skutkach zbyt krótkiego snu, bo to powszechne zjawisko we współczesnym świecie, które ma silne przełożenie na stan zdrowia: może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, problemów z układem krażenia, a nawet wcześniejszej śmierci. Z drugiej strony jednak nie oznacza to, że warto spać tak długo, jak się da. Okazuje się, że nadmiar snu również jest szkodliwy.
Nie śpij zbyt długo - to nie sprzyja zdrowiu [Fot. baranq - Fotolia.com]
Z badań wynika, że zarówno nadmiar snu, jak i jego niedostatek oznaczają kłopoty zdrowotne.

Uczeni z University of Western Ontario poprosili 40 tysięcy osob z różnych części świata o wypełnienie ankiety dotyczącej długości i jakości oraz poddanie się serii testów zdolności umysłowych, m. in rozumowania, i zdolnosci werbalnych.

Okazało się, że osoby sypiające regularnie siedem do ośmiu godzin na dobę wypadały w tych testach lepiej niż ci, dla których nocny odpoczynek trwał dłużej lub krócej. Jak można było przewidzieć jednak, znacznie więcej ludzi sypiało zbyt krótko niż zbyt długo.

Co więcej, ustalono np., że ludzie sypiający krócej niż cztery godziny na dobę, uzyskiwali wyniki charakterystyczne dla osób o dziewięć lat starszych, które spały po 7-8 godzin.

Największe różnice wynikające z nadmiernego lub zbyt krótkiego snu odnotowano w poziomie rozumowania i zdolności werbalnych. Pamięć krótkotrwała wydawała się nie być zależna od długości odpoczynku. Takie wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ na stopień wykonania testów, np. poziomu czy obecności określonych chorób.

To kolejne testy, które potwierdzają, że najlepsze dla pracy naszego mózgu jest sypianie około 8 godzin na dobę.

O badaniach napisano w magazynie Sleep.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy