Strona głównaZdrowieNie smakuje ci jedzenie? Dlatego jesz więcej i tyjesz

Nie smakuje ci jedzenie? Dlatego jesz więcej i tyjesz

Lepiej zaserwuj sobie coś naprawdę smakowitego. Nawet jeśli jest kaloryczne i dietetyk by tego raczej nie pochwalił. Paradoksalnie, dzięki temu właśnie możesz zadbać o ładniejszą sylwetkę.
Nie smakuje ci jedzenie? Dlatego jesz więcej i tyjesz [© zia_shusha - Fotolia.com] Jak to jest możliwe? Ludzie, którzy nie doświadczają przyjemności z , odczuwają wyższą chęć szukania satysfakcji z posiłku poprzez jego zwiększenie. Efekt jest taki, że jedzą bardziej łapczywie i więcej.

Uczeni z Uniwersytetu w Teksasie i Yale dokładniej zbadali związek pomiędzy odczuwaniem przyjemności a otyłością. Oto ten mechanizm: gdy nie odczuwa się przyjemności ze spożywania posiłku, mózg daje „polecenie", by jeść dalej. Wiąże się to z obecnością Taq1A1, wariantu genu regulującego receptory dopaminy.

W badaniu wzięło udział 76 kobiet. Aby zrozumieć, w jaki sposób i w jakim obszarze mózg się aktywuje, uczestniczkom podano czekoladowy shake i koktajl o tej samej gęstości i kolorze, ale bez smaku. Podczas picia napojów wykonano pełne badanie rezonansem magnetycznym w celu zidentyfikowania obszarów mózgu biorących udział w percepcji smaku i przyjemności. Zasadniczo rzecz ujmując, u wszystkich apań, które nie odczuwały satysfakcji po jedzeniu, allele Taq1A1 określały mniejszą ilość receptorów dopaminy.

Panie, które nie były zadowole z , starały się zrekompensować ten deficyt poprzez sięganie po kaloryczną żywność. Co więcej, zależność pomiędzy receptorami dopaminy i ośrodkami przyjemności spowodowała chęć , a co za tym idzie większą predyspozycję do .

Wyniki badań są dostępne w Science Magazine.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy