Strona głównaZdrowieNie przesiaduj na kanapie oglądając TV - to grozi rakiem jelita grubego

Nie przesiaduj na kanapie oglądając TV - to grozi rakiem jelita grubego

Cztery godziny dziennie spędzane na kanapie przed telewizorem zwiększają ryzyko rozwoju raka jelita grubego, ostrzegają brytyjscy uczeni.
Nie przesiaduj na kanapie oglądając TV - to grozi rakiem jelita grubego [Fot. Degimages - Fotolia.com] Naukowcy sprawdzili, czy istnieje związek między siedzącym trybem życia i ryzykiem wystąpienia . W analizach wzięto pod uwagę dane pół miliona kobiet i mężczyzn. Okazało się, że panowie, którzy spędzali mniej czasu przed telewizorem, byli również mniej podatni na rozwój raka jelita w dalszych latach.

Co więcej, okazało się, że wzrost był związany z niższym ryzykiem raka okrężnicy u mężczyzn. Jednakże - co zadziwiające - nie odkryto związku pomiędzy czasem spędzanym przed ekranem komputera i ryzykiem wspomnianego nowotworu.

Skąd ten związek? Już wcześniejsze badania sugerowały, że oglądanie telewizji może wiązać się z innymi niesprzyjającymi zdrowiu nawykami, takimi jak , nadmierne picie i sięganie po niezdrowe . Wszystko to z kolei może oznaczać wyższe ryzyko rozwoju .

Jak wyjaśniają eksperci, długie godziny spędzone w sprzyjają zyskiwaniu na wadze, a nadmiar tkanki tłuszczowej, może wpływać na poziom hormonów i innych związków we krwi, które oddziałują na sposób rosną komórki i mogą zwiększać ryzyko raka jelita.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet.
Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, 30 do 50 proc. wszystkich przypadków raka można by uniknąć. Szacuje się, że corocznie z powodu różnych form raka umiera około 9 milionów ludzi.

O badaniach napisano w British Journal of Cancer.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy