19-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Odbijanie się jest powszechną funkcją organizmu, ale gdy nasila się do poziomu, który zakłóca codzienne życie, jest staje się zaburzeniem. Międzynarodowe statystyki podają, że około 1 proc. dorosłych doświadcza takich problemów.
Aby zbadać związek między częstością występowania zaburzeń związanych z odbijaniem się, chorobami współistniejącymi i , medycy Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Metropolitalnego w Osace przeprowadził ankietę internetową wśród 10 tysięcy ludzi.
Jak się okazało, 1,5 proc. badanych miało zaburzenia odbijania. Było to bardziej powszechne u mężczyzn, a także wszystkich osób pijących i przyjmujących leki na . Ponadto stwierdzono, że obecność choroby żołądkowo-jelitowej, jedzenie do momentu uczucia sytości oraz ekstremalnie niska lub wysoka częstotliwość żucia były istotnie związane z rozwojem zaburzeń odbijania.
Co ciekawe, wypijanie dużej ilości nie miało przełożenia na częstość rozwoju zaburzenia.
- Problem z zaburzeniami odbijania polega na tym, że ich leczenie trwa długo i jest stosowane tylko w ograniczonej liczbie placówek medycznych - zauważa profesor Yasuhiro Fujiwara, współautor badań. - W przyszłości ocena nasilenia przeżuwania i skutków poprawy nawyków żywieniowych u pacjentów z zaburzeniami odbijania zapewni lepszą opcję leczenia, którą pacjenci będą mogli sami stosować - dodaje.
Na podstawie: