Strona głównaZdrowieNie łącz ziół z lekami na choroby serca

Nie łącz ziół z lekami na choroby serca

Zażywając preparaty ziołowe obok leków wydawanych na receptę w chorobach serca może stanowić miksturę wysokiego ryzyka.
„Jeśli to naturalne, musi być dla mnie dobre, prawda?", tak zwykle myślimy. Niestety, nie zawsze, a zwłaszcza, jeśli już zażywamy leki na choroby serca. W istocie mieszanie różnych substancji prozdrowotnych może powodować zagrożenie życia, wynika z artykułu opublikowanego w Journal of the American College of Cardiology.

Gingko biloba, ziele dziurawca i czosnek znajdują się wśród ziołowych suplementów, które mogą narazić cię na ryzyko, jeśli jesteś w trakcie leczenia serca. Zagrożenie może być wyższe także w przypadku, gdy masz inne problemy zdrowotne, na które przyjmujesz leki na receptę.

- Wiele osób ma fałszywe poczucie bezpieczeństwa na temat preparatów ziołowych, ponieważ są one postrzegane jako" naturalne "- powiedział Arshad Jahangir, kardiolog z Mayo Clinic w Arizonie.. - Jednak „naturalne", nie zawsze oznacza, że są one bezpieczne. Każda substancja, którą zażywamy, ma jakiś wpływ na nasz organizm - dodał.

Zażywanie ziołowych suplementów diety bywa ryzykowne samo w sobie. To zawsze dobry pomysł, aby poradzić się lekarza rodzinnego lub farmaceuty przed dodaniem wspomnianych preparatów do codziennej diety. Ważne, aby pamiętać, że zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi na chorobę serca. Mogą one czynić leki mniej skutecznymi, bądź odwrotnie - zwiększać siłę ich działania, co skutkuje m. in. zwiększonym ryzykiem wystąpienia arytmii serca.

- Niektóre z preparatów ziołowych mogą stanowić zagrożenie dla życia, jeśli zażywa się je wraz z innymi medykamentami, dowiodły tego badania na krzepliwość krwi, aktywność enzymów wątrobowych i EKG - powiedział Dr Jahangir.

- Zioła te były stosowane przez wieki i choć oczywiście mogą one mieć korzystne skutki, należy naukowo zbadać ich przydatność, a co ważniejsze, określić potencjalne szkody, jakie mogą wyrządzić, gdy będą przyjmowane wraz z innymi lekami -powiedział dr Jahangir.

Nawet coś tak popularnego, jak grejpfruty i sok grejpfrutowy (oraz preparaty na bazie grejpfruta) mogą reagować z niektórymi statynami (lekami stosowanymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi).

Wiele powszechnie stosowanych preparatów ziołowych, w tym specyfików z dziurawca zwyczajnego i miłorzębu, wchodzi w interakcje z lekami często stosowanymi w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Każdy powinien omówić z lekarzem zamiar zażywania dodatkowych preparatów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy