Strona głównaZdrowieNie daj się stereotypom na temat starzenia. Uchronisz się przed chorobą Alzheimera

Nie daj się stereotypom na temat starzenia. Uchronisz się przed chorobą Alzheimera

Od dawna wiadomo, że to, co myślimy o sobie i świecie, ma wpływ na nasze zdrowie. Teraz przeprowadzono badania, z których wynika, że zgoda na ageizm, w tym przyjęcie streotypów dotyczących starzenia się, może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera.
Nie daj się stereotypom na temat starzenia. Uchronisz się przed chorobą Alzheimera [© bilderstoeckchen - Fotolia.com] Uczeni z Yale School of Public Health mówią, że ci, którzy wierzą w stereotypy na temat starszego wieku, doświadczają takich zmian w mózgu, które są związane z .

- Uważamy, że generowany przez negatywne przekonania na temat starzenia się może prowadzić do patologicznych zmian w mózgu. Warto zdać sobie sprawę, że pejoratywne przekonania na temat starzenia się można złagodzić, a pozytywne - wzmocnić, a zatem negatywne oddziaływanie nie jest nieuniknione - mówi Becca Levy, współautorka badań.

Autorzy zaprosili do badań osoby wolne od demencji, które uczestniczyły w Baltimore Longitudinal Study of Aging. Na podstawie wyników badań rezonansem magnetycznym naukowcy odkryli, że osoby, które miały bardziej negatywne przekonania na temat starzenia się, cechowały się większym zmniejszeniem objętości hipokampa, części mózgu, która w znacznej mierze odpowiada za . To o tyle istotne, że zmniejszenie objętości hipokampa jest wskaźnikiem choroby Alzheimera.

Poza tym przeanalizowano dwa inne wskaźniki rozwoju najpowszechniejszej formy , tj. poziom płytek amyloidu (odkładające się w mózgu formy białka) oraz splątek neurofibrylarnych (patologiczne, wewnątrzkomórkowe agregacje białek). Okazało się, że uczestnicy prezentujący negatywne przekonania co do cechowali się znacznie większą liczbą płytek i splątek. Stereotypy dotyczące wieku mierzono średnio przez 28 lat przed badaniami, w których oceniono wspomnane czynniki rozwoju choroby Alzheimera.

Omawiane wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ na chorobę Alzheimera, takich jak wiek czy ogólny stan zdrowia.

O badaniach można przeczytać w magazynie Psychology and Aging.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć