Strona głównaZdrowieNie chcesz umierać? Ćwicz

Nie chcesz umierać? Ćwicz

Niestety, ćwiczenia nie gwarantują nieśmiertelnosci,jest jednak i dobra wiadomość - znacząco wydłużają życie; jeśli więc nie chcesz przedwcześnie odchodzić - idź na trening.
Nie chcesz umierać? Ćwicz Nowe badania potwierdzają: już niewielki regularny wysiłek fizyczny zmniejszy ryzyko .

Nie musisz się przemęczać, by zyskać duże prozdrowotne korzyści z , okazuje się, że osoby, które ćwiczą dwa razy w tygodniu, odznaczają się podobnie obniżonym ryzykiem śmierci w ciągu kolejnej dekady jak osoby trenujące intensywniej.

Jak zaznaczają badacze z George Washington University, wyniki są bardzo obiecujące i powinny zachęcać do nawet niewielkiego wysiłku także tych, którzy są przekonani, że mają za mało czasu na efektywne ćwiczenia.

Ogólne wytyczne mówią, że warto poświęcać tygodniowo 150 minut na umiarkowane cwiczenia lub 75 minut na intensywny wysiłek. Taka aktywność ma najbardziej procentować dla zdrowia.

W nowych kilkunastoletnich badaniach wzięło udział ponad 64 tysiące ludzi. Pogrupowano ich w zależności od poziomu aktywności fizycznej. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby nieaktywne, potem uplasowały się ćwiczące mniej niż się zaleca, dalej byli ci, którzy regularnie i dość dużo ćwiczyli, a wreszcie ci, którzy spełniali wymagania, ale podejmowali aktywność raz lub dwa razy w tygodniu.

Okazało się, że osoby uprawiające sport zaledwie raz lub dwa w tygodniu miały o 30 proc. niższe ryzyko śmierci w badanym okresie niż nieaktywni uczestnicy. Tymczasem ludzie najbardziej aktywni cechowali się o 35 proc. w tym czasie.

Ćwiczenia sprzyjają ochronie zdrowia w różnych jego aspektach. Przykładowo, aż o 40 proc. zmniejszają ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Poza tym pomagają zapobiec demencji, , i . Wreszcie, jak wskazują badacze, trenujący ludzie sami deklarują, że lepiej się czują i uważają, że jakość ich życia jest wyższa.

Badania opisano w magazynie JAMA Internal Medicine.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy