Strona głównaZdrowieNie będzie trzeba ćwiczyć? Odkryto substancję dającą korzyści podobne do treningu

Nie będzie trzeba ćwiczyć? Odkryto substancję dającą korzyści podobne do treningu

Białko o nazwie sestryna może dać tyle korzyści, ile zyskujemy z dobrego treningu.
Nie będzie trzeba ćwiczyć? Odkryto substancję dającą korzyści podobne do treningu [fot. TheDigitalWay from Pixabay]
Każde , bez względu na ich rodzaj, poprawią samopoczucie i wzmocnią organizm. Czy można jednak zyskać takie efekty bez poruszania ? Naukowcy z Michigan Medicine badający klasę naturalnie występującego białka o nazwie sestryna odkryli w badaniach na muchach i myszach, że może ono dawać podobne skutki do tych uzyskiwanych dzięki ćwiczeniom.
Naukowcy zaobserwowali wcześniej, że sestryna gromadzi się w mięśniach po ćwiczeniach - mówi dr Myungjin Kim z Katedry Fizjologii Molekularnej i Integracyjnej. Wraz z zespołem, postanowił dowiedzieć się więcej o związku tego białka z ćwiczeniami.
Korzystając z instynktu much Drosophila do wspinania się i wychodzenia z probówki, opracowano dla nich rodzaj . Przez trzy tygodnie muchy „trenowano" i porównano możliwości biegania i latania niezmienionych much z umiejętnościami owadów wyhodowanych bez zdolności do wytwarzania sestryny. Muchy mogły zwykle biegać około czterech do sześciu godzin i zdolności normalnych much poprawiły po okresie ćwiczeń, owadów bez sestryny zaś nie zmieniły się.

Co więcej, kiedy dodatkowo zwiększono ilość sestryny w mięśniach normalnych much, były one jeszcze sprawniejsze niż pozostałe, nawet bez poddawania ich treningom. A właściwie okazało się, że ćwiczenia nic nie zmieniały dla much ze zwiększoną dawką sestryny.

Korzystne działanie sestryny obejmuje coś więcej niż tylko lepszą wytrzymałość. Myszy bez tego białka nie zyskały zwiększonej wydolności tlenowej, a także poprawy oddychania i spalania tłuszczu, które zwykle mają związek z ćwiczeniami.

Sądzimy, że sestryna może koordynować te działania biologiczne poprzez włączanie lub wyłączanie różnych szlaków metabolicznych. Ten rodzaj połączonego efektu jest ważny dla efektów ćwiczeń - mówią uczeni.

Ustalono też, że sestryna pomaga też w zapobieganiu zanikowi unieruchomionego mięśnia, np. w sytuacji, gdy kończyna jest przez dłuższy czas w gipsie.

Na razie uczeni nie wiedzą, jak sestryna jest produkowana podczas ćwiczeń. Kiedy to ustalą, będzie można opracować terapię dla tych, którzy nie mogą ćwiczyć.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy