Strona głównaZdrowieNerki na wakacjach

Nerki na wakacjach

Dzięki dializom w Polsce żyje ponad 12 tysięcy osób. Ich liczba stale rośnie, szczególnie, że dzisiaj główną przyczyną przewlekłej niewydolności nerek są choroby cywilizacyjne - cukrzyca i nadciśnienie. Tryb życia chorego zmienia się radykalnie – jest wyznaczany stałymi, pięciogodzinnymi zabiegami średnio trzy razy w tygodniu. Wiele osób sądzi, że te ograniczenia czasowe na zawsze już przykuwają pacjenta do jednego miejsca w pobliżu stacji dializ, w której się leczy. Tymczasem dializy gościnne rozwiązują różne problemy - między innymi te dotyczące letnich wyjazdów osób chorych na przewlekłą niewydolność nerek.
Dializa to nie wyrok. Są o tym przekonani turyści zagraniczni, którzy przyjeżdżają do Polski. Pomimo choroby żyją aktywnie i aktywnie wypoczywają. Najczęściej przyjeżdżają Niemcy, ale w Wejherowie, Krakowie czy Żywcu zdarzają się pacjenci z Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Belgii.

- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej wyraźnie obserwujemy w naszych stacjach wzrost liczby pacjentów z krajów członkowskich – mówi Dariusz Klimek, dyrektor, stacji dializ w Żywcu. Pojawiają się już propozycje zagranicznych biur turystycznych, które organizują specjalne wyjazdy dla emerytów.

W stacjach koncernu Fresenius i INCP z dializ gościnnych skorzystało w ubiegłym roku około 200 pacjentów. Dopiero dzięki rozwojowi sieci niepublicznych stacji dializ rok 2004 był pierwszym, gdy żaden pacjent nie musiał czekać na możliwość dializoterapii.

- Polacy powoli przełamują schematy dotyczące dializoterapii, chorzy coraz częściej decydują się na wakacyjne wyjazdy” – ocenia Teresa Nadolny, dyrektor stacji w Wejherowie - a przecież wakacje to nie kaprys. Zmiana środowiska, wyjazd w zdrowe regiony kraju dają świetne efekty terapeutyczne. Aktywni pacjenci łatwiej znoszą zmagania z codziennymi uciążliwościami przewlekłej choroby – dodaje.

Podczas ubiegłorocznych wakacji z dializ gościnnych w wejherowskiej stacji skorzystało w sumie 30 osób. Większość z nich przebywała w pobliskich uzdrowiskach – Juracie, Jastarni, Jastrzębiej Górze. Zgodnie z kontraktem z NFZ, stacja zapewnia im bezpłatny dojazd na dializy. Urlopowicze maja również możliwość ustalenia dogodnych godzin dializ co pozwalaw pełni wykorzystać słońce i morskie atrakcje. Tegoroczne wakacje w Wejherowie zaplanowało już 10 osób, które skorzystają z gościnnych dializ.

Planując wyjazd wakacyjny należy najpierw pomysł skonsultować z lekarzem prowadzącym, który oceni go z medycznego punktu widzenia. Po pozytywnej opinii medycznej czas na dalsze przygotowania – wyszukanie stacji dializ położonej blisko docelowego miejsca wypoczynku i kontakt z wybraną placówką w celu ustalenia terminów dializ. Pacjent wyjeżdżający za granice powinien również zgłosić się do Wojewódzkiego Oddziału NFZ, aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i niezbędne dokumenty.

Czym należy się kierować przy wyborze stacji dializ?

W rozmowie z osobą kompetentną należy zadać następujące pytania:

- czy stacja stosuje wyłącznie jednorazowe dializatory?
- czy reutylizuje linie krwi?
- jaki jest czas trwania sesji dializacyjnej?
- czy będą stosowane leki przepisane przez naszego lekarza? (erytropoetyna, dożylne preparaty żelaza);
- o jakiej porze możemy być dializowani?
- jakie typy dializatorów są używane?
- na jakich typach aparatów do dializy jest prowadzone leczenie?
- czy w trakcie sesji dializacyjnej wolno spożywać posiłki?
- jakie są możliwości transportu do stacji i z powrotem?

O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

W przygotowaniu pacjenta do wyjazdu lekarz prowadzący powinien przygotować informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i sposobu leczenia. Informacje te należy przed wyjazdem przesłać do wybranej stacji dializ, a kopię pacjent powinien zabrać ze sobą. Prawidłowo przygotowana informacja powinna zawierać:
- dane osobowe (w tym grupę krwi);
- przewidywany okres pobytu;
- krótki wywiad lekarski i aktualny opis badania fizykalnego;
- suchą masę ciała;
- ostatnie wyniki badań laboratoryjnych;
- ostatnie EKG;

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć