Strona głównaZdrowieNegatywne emocje zaburzają zdrowe starzenie się

Negatywne emocje zaburzają zdrowe starzenie się

Negatywne emocje, niepokój i depresja najprawdopodobniej sprzyjają chorobom neurodegeneracyjnym i demencji. Teraz sprawdzono, jak te emocje konkretnie oddziałują na mózg.
Negatywne emocje zaburzają zdrowe starzenie się
Neurobiolodzy z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) odnotowali aktywację mózgów młodych i starszych osób dorosłych w konfrontacji z psychicznym cierpieniem innych osób. Połączenia neuronalne seniorów wykazują silną inercję emocjonalną: negatywne emocje nadmiernie i przez długi czas wpływają na neurony, szczególnie w tylnej korze zakrętu obręczy i ciele migdałowatym - obszarach mózgu silnie zaangażowanych w zarządzanie emocjami i pamięć autobiograficzną. Okazuje się, że lepsze zarządzanie emocjami - na przykład dzięki medytacji - może ograniczyć neurodegenerację.

Wcześniejsze testy pokazały, że umiejętność szybkiej modyfikacji emocji jest korzystna dla zdrowia psychicznego. I odwrotnie: osoby, które nie są w stanie regulować swoich emocji i pozostają w tym samym stanie emocjonalnym przez długi czas, są bardziej narażone na . - Chcieliśmy ustalić, czy po obejrzeniu poruszających scen pozostaje ślad mózgowy, aby ocenić reakcję mózgu, a przede wszystkim jego mechanizmy powrotu do spokojnego funkcjonowania. Skoncentrowaliśmy się na seniorach, aby określić możliwe różnice między normalnym a patologicznym starzeniem się - mówi prof. Patrik Vuilleumier, z Centrum Nauk Afektywnych w UNIGE.

Nasz mózgi różnią się

Uczestnicy oglądali krótkie klipy telewizyjne pokazujące ludzi w stanie emocjonalnego cierpienia, na przykład podczas klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej, jak również filmy o neutralnej treści emocjonalnej. Podczas tych seansów obserwowano aktywność mózgu badanych za pomocą funkcjonalnego MRI zarówno u osób młodych, jak i starszych.

- Starsi ludzie zazwyczaj wykazują inny wzorzec aktywności mózgu i łączności niż osoby młodsze. Jest to szczególnie zauważalne w poziomie aktywacji sieci domyślnej mózgu, która jest wysoce aktywna w sytuacji spokoju. Jej aktywność jest często zaburzana przez stany depresyjne lub lękowe, co sugeruje, że reguluje emocje. U seniorów część tej sieci, tylna kora zakrętu obręczy, która przetwarza pamięć autobiograficzną, zwiększa ilość połączeń z ciałem migdałowatym, które przetwarza ważne bodźce emocjonalne. Te połączenia są silniejsze u osób z wysokim poziomem , ruminacji, czy negatywnych myśli - mówi Sebastian Baez Lugo, współautor badań.

Empatia i starzenie się

Równocześnie jednak osoby starsze lepiej regulują swoje niż młodsi i łatwiej skupiają się na pozytywnych szczegółach, także podczas przykrego wydarzenia. Niemniej, zmiany w połączeniach między tylną korą zakrętu obręczy i ciałem migdałowatym mogą wskazywać na zaburzenia zwykłego starzenia się, szczególnie u osób, które wykazują więcej niepokoju i trwają w . Tylna kora zakrętu obręczy jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych demencją, więc wydaje się, że wspomniane objawy oznaczają wyższe ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

- Czy to kiepska regulacja emocjonalna i niepokój zwiększają ryzyko , czy może odwrotnie? Ciągle nie wiemy. Nasza hipoteza jest taka, że bardziej niespokojni ludzie mogą mieć mniejszą zdolność do dystansowania emocjonalnego. Mechanizm bezwładności emocjonalnej w kontekście starzenia może wskazywać, że mózgi tych ludzi pozostają „zamrożone" w negatywnym stanie i łączą cierpienie innych z własnymi wspomnieniami emocjonalnymi - Baez Lugo.

Pomoże medytacja?

Czy można zapobiegać demencji poprzez oddziaływanie na mechanizm bezwładności emocjonalnej? Trwają badania, które pozwolą ocenić efekty nauki języków obcych z jednej strony i praktyki medytacyjnej z drugiej. - Aby udoskonalić wyniki, porównamy też skutki dwóch rodzajów : uważności, która polega na odbiorze teraźniejszości i koncentracji na własnych uczuciach, oraz medytacji „compassionate" (współczującej) , której celem jest aktywne nasilenie pozytywnych emocji wobec innych - mówią autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy