Strona głównaZdrowieNaukowcy opracowują badanie krwi do wykrywania niedoboru witaminy D

Naukowcy opracowują badanie krwi do wykrywania niedoboru witaminy D

Osłabienie układu immunologicznego jest skutkiem zbyt małej ilości witaminy D krążącej w organizmie człowieka, co zwiększa zagrożenie nowotworami i osteoporozą. Brytyjski zespół naukowców opracował nowatorskie, super dokładne badanie krwi, za pomocą którego można ustalić, jak dużą rolę w niedoborze witaminy D odgrywa dieta danej osoby. Badanie zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Journal.
Naukowcy opracowują badanie krwi do wykrywania niedoboru witaminy D

Po przeanalizowaniu danych pozyskanych z 20 lat badań, naukowcy odkryli brak wyraźnego powiązania niedoboru witaminy D ze stanem zdrowia i schorzeniami. I tutaj do akcji wkracza wspomniane badanie...

Naukowcy, pracujący pod kierunkiem profesora Declana Naughtona z Uniwersytetu Kingston w Londynie, opracowali w czasie pięciu miesięcy badanie, odkrywając jak można odróżnić odmienne formy witaminy D, które organizm pobiera z diety i światła słonecznego (tj. witaminę D12 i witaminę D3) od blisko powiązanych związków chemicznych.

- Wiele osób zdaje sobie sprawę, że głównym źródłem witaminy D jest kontakt z promieniami słonecznymi, ponieważ organizm człowieka naturalnie wytwarza pewien typ witaminy D w następstwie oddziaływania słońca na skórę - mówi naczelny autor raportu z badań, profesor Naughton z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kingston - Ale być może już mniej powszechna jest świadomość, że inny typ tej witaminy występuje w artykułach żywnościowych, takich jak łosoś, makrela, sardynki i żółtko jajka. Opracowane przez nas badanie umożliwia odrębny pomiar wszystkich istotnych form witaminy D, co może pomóc w zrozumieniu przyczyn wszelkich niedoborów. Być może ludzie potrzebują po prostu więcej słońca, a być może powinni również zwracać baczniejszą uwagę na swoją dietę.

Mieszkańcy zachodniego świata nieustannie zmagają się z niedoborem witaminy D. Wyniki ostatnich badań wskazują, że od 40% do 100% osób starszych w Europie i USA nie zapewnia swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D.

Niedobór witaminy D objawia się bólami mięśni i kości oraz zmęczeniem. Osoby z poważnym niedoborem mogą również cierpieć na osteoporozę. Chorzy w Wlk. Brytanii otrzymują obecnie zastrzyki z witaminą D, aby podnieść jej poziom.

Eksperci twierdzą, że to zaawansowane badanie krwi może pomóc naukowcom w wykazaniu, jak brak witaminy D oddziałuje na organizm, zwiększając zagrożenie rozmaitymi chorobami, np. cukrzycą.

Witamina D zapewnia naszym zębom i kościom potrzebne wsparcie, ale jak podkreśla profesor Angus Dalgleish z St George's Hospital w Londynie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju kości i zębów. Ta ważna witamina pomaga w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania większości tkanek, "zwłaszcza naczyń krwionośnych i układu immunologicznego".

Wypowiadając się na temat wagi dysponowania badaniem, za pomocą którego można precyzyjnie zmierzyć poziom witaminy D, ekspert w dziedzinie onkologii, profesor Dalgleish stwierdził: "Prawidłowy poziom witaminy D ma kluczowe znaczenie i staje się coraz bardziej oczywiste w przypadku szerokiego wachlarza chorób, w tym sercowo-naczyniowych, neurologicznych i onkologicznych. A zatem ogromne znaczenie ma umiejętność precyzyjnego i wiarygodnego pomiaru różnych form witaminy D, aby monitorować jej poziom i mieć pewność, że jest on utrzymywany w prawidłowym zakresie."

Więcej informacji:

Uniwersytet Kingston w Londynie:


Nutrition Journal:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:27:42, 28-07-2014 Carry

    Ciekawe naprawdę, jak widać warto zainteresować się witaminą d i jej wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie. Zweryfikować jak wygląda to w naszym przypadku, zmiana diety nie zawsze wystarcza i może być potrzebna suplementacja np. d-vitum forte.
  • 10:24:29, 30-07-2014 Arya

    Ja witaminę D i kwasy omega-3 dostarczam sobie za pośrednictwem tranu norweskiego Gal.
  • 21:31:31, 31-07-2014 Mart

    Skoro i kwestie uregulowania alergii pokarmowych mozna wykryc za pomoca diety czy badan krwi, to jesli chodzi o witamine D wydaje sie to normalne i realne. Slyszalam tylko, ze poziomu witaminy D nie powinno sie robic w zimie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy