Strona głównaZdrowieNaucz się relaksować. Stres i depresją niszczą ci serce.

Naucz się relaksować. Stres i depresją niszczą ci serce.

Stres i depresja zwiększają ryzyko kłopotów z układem sercowo-naczyniowym – twierdzą naukowcy. Ustalenia te mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia choroby niedokrwiennej serca.
Naucz się relaksować. Stres i depresją niszczą ci serce.  [Fot. K.-U. Häßler]
Ludzie, którzy często doświadczają stresu i mają objawy depresji, cechują się o wiele wyższym ryzykiem poważnych , w tym zawału.

i niszczą nie tylko zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Ich jednoczesna obecność może być śmiertelna dla osób, które już zmagają się z chorobą miażdżycową - dolegliwości ze sfery emocji przekładają się na rozwój choroby wieńcowej.

W badaniach uczonych z Columbia University w Nowym Jorku wzięło udział prawie 4,5 tys. ludzi z chorobą niedokrwienną serca. Od uczestników zebrano dokładne informacje na temat doświadczanego poziomu stresu oraz objawów depresji. Analizowane osobno czynniki takie, jak stres i obecność depresji, nie wskazywały na większe zagrożenie chorobami serca, ale gdy występowały razem, oznaczały aż o 48 proc. wyższe prawdopodobieństwo zgonu lub w okresie dwóch i pół roku od oceny zdrowia psychicznego.

Jak wskazują autorzy badań, ustalenia mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia choroby niedokrwiennej serca. Okazuje się, że u określonych pacjentów leczniczym komponentem powinny być terapie behawioralne, które pomagają radzić sobie ze stresem i depresją.

Depresja jest powszechną chorob, według danych WHO, na całym świecie choruje na nią ponad 300 milionów ludzi. Depresja różni się od zwykłych fluktuacji nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania w codziennym życiu. Jest przedłużającym się, zwykle nie słabnącym stanem obnizenia nastroju i innych zaburzeń emocjonalnych. WHO wskazuje również, że chociaż znane są skuteczne metody leczenia depresji, mniej niż połowa osób dotkniętych tą chorobą na świecie podejmuje leczenie. Bariery dla efektywnej pomocy obejmują: brak zasobów, brak przeszkolonych pracowników służby zdrowia i stygmatyzację społeczną związaną z zaburzeniami psychicznymi.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Na podstawie: Concurrent Stress and Depressive Symptoms Increase Risk of Myocardial Infarction or Death

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy