Strona głównaZdrowieNaturalne środki na otyłość

Naturalne środki na otyłość

Otyłość to przewlekła choroba cywilizacyjna XXI wieku. Zwykle jest ona spowodowana dostarczeniem do organizmu zbyt dużej ilości kalorii zawartych w pokarmach, w stosunku do jego potrzeb.
Naturalne środki na otyłość [© tomalu - Fotolia.com] Brak ruchu, siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta sprawiają, że przybywa nam dodatkowych, często zbędnych kilogramów. Powodują one, że czujemy się mniej atrakcyjni, ale przede wszystkim są niebezpieczne dla zdrowia - otyłości zazwyczaj towarzyszą nadciśnienie i choroby serca. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia cukrzycy, udaru mózgu czy nowotworów.

Yerba mate korzystnie oddziałuje na przemianę tłuszczową w organizmie. Substancje czynne liści mate nasilają procesy przemiany materii, dzięki czemu w naturalny sposób wspierają odchudzanie. Przyspieszają tempo spalania tłuszczu zapasowego, łagodzą dyskomfort, jakim jest uczucie głodu oraz silne łaknienie towarzyszące dietom niskokalorycznym, a także dostarczają minerałów i witamin niezbędnych do utrzymania normalnej aktywności fizycznej.

Orzeszki Kola łagodzą uczucie głodu i pragnienia, eliminują uczucie senności oraz powodują wzrost energii i wytrzymałości. Podobnie jak inne rośliny zawierające kofeinę, teobrominę i teofilinę wspomagają odchudzanie i spalanie tłuszczu.

Gorzka pomarańcza przyspiesza tempo metabolizmu nie wywierając niepożądanego działania na układ krążenia i układ nerwowy. Zwiększenie tempa przemiany materii sprawia, że kalorie dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem są zamieniane w ciepło i nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Pieprz Cayenne podnosi ciepłotę ciała i przyśpiesza proces spalania tłuszczu zapasowego, poprawia krążenie i usprawnia metabolizm.

Fasolamina czyli wyciąg z fasoli działa jako „neutralizator skrobi” – czynnik blokujący działanie enzymu alfa amylazy, który odgrywa kluczową rolę w trawieniu skrobi. Większość węglowodanów dostarczanych do naszego organizmu to polisacharydy, czyli węglowodany złożone. Są one rozkładane do monosacharydów – cukrów prostych – w większości przypadków do glukozy. Glukoza jest dostarczana do wątroby, gdzie ulega przemianie w glikogen. Spożywanie posiłków obfitych w węglowodany powoduje, że wątroba przekształca glukozę w tłuszcz i odkłada go w tkance tłuszczowej.

Wyciąg z fasoli hamuje działanie alfa amylazy, dzięki czemu zapobiega rozkładowi skrobi, która nie ulega strawieniu i przyswojeniu w organizmie, lecz zostaje wydalona w niestrawionej postaci poza ustrój. W taki sposób organizm otrzymuje mniejszą ilość węglowodanów, które zostałyby przekształcone w tkankę tłuszczową. Zawarta w wyciągu z fasoli fasolamina jest związkiem o naukowo i klinicznie potwierdzonych właściwościach polegających na hamowaniu trawienia skrobi, znajdującej się w takich produktach spożywczych jak np.: ziemniaki, pieczywo, makaron, pierogi, naleśniki, ryż czy kukurydza. Wyciąg z fasoli nie blokuje trawienia i wchłaniania tłuszczy oraz innych węglowodanów.

Opuntia ficus India (opuncja figa indyjska) ma liczne właściwości lecznicze. Jest bogaty w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Sprzyja wydalaniu toksycznych produktów przemiany materii z organizmu, działa wspomagająco w kontroli poziomu glukozy we krwi oraz przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, co obniża ryzyko chorób serca.

Drożdże chromowe skutecznie regulują poziom cukru we krwi. Dzięki temu znikają napady niepohamowanego głodu, chęć podjadania między posiłkami, a u niektórych osób całkowicie niknie ochota na słodycze. Zażywanie chromu w połączeniu z wysiłkiem fizycznym pomaga także w zwalczaniu nagromadzonego tłuszczu, ponieważ reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu.

Babka płesznik ma działanie łagodnie przeczyszczające. Przywraca i stymuluje prawidłową pracę jelit oraz pozytywnie wpływa na wzrost liczby dobrych bakterii w nich zawartych. Niegdyś stosowana m.in.: jako środek przeczyszczający, obecnie jest idealnym źródłem dietetycznego błonnika. Błonnik nierozpuszczalny pomaga w usuwaniu zalegających w jelitach resztek pokarmów. Jest pomocny przy zatwardzeniach, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit, przyśpiesza przejście potencjalnie kancerogennych substancji przez układ pokarmowy, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dodatkowo, przez zmniejszenia mas kałowych, może zapobiec hemoroidom i chorobie uchyłkowej jelita grubego.

Nierozpuszczalny błonnik, poprzez zwiększenie uczucia sytości, przyczynia się także do redukcji apetytu oraz spowalnia tempo wchłaniania glukozy (jest to pomocne w cukrzycy). Błonnik rozpuszczalny tworzy w jelitach rodzaj galaretowatego żelu. Wywołuje to uczucie sytości i jest pomocne w kontrolowaniu apetytu. Pełni więc on funkcję naturalnego dietetycznego wypełniacza, co w konsekwencji powoduje mniejsze spożycie kalorii oraz pozytywnie wpływa na obniżenie masy ciała. Błonnik rozpuszczalny pomaga w zredukowaniu złego cholesterolu, ponieważ kiedy przechodzi przez jelita, to wiąże się z kwasami żółciowymi ( w skład których wchodzi cholesterol) a tym samym wspomaga leczenie chorób układu krążenia.

Prebiotyki selektywnie pobudzają wzrost określonej grupy pożytecznych drobnoustrojów, żyjących w jelicie grubym. Dodatkowo mogą podwyższać wchłanianie wapnia, obniżając tym samym ryzyko osteoporozy oraz wpływać na metabolizm lipidów, zmniejszając ryzyko zmian ateosklerotycznych w układzie sercowo – naczyniowym.

Mięta pieprzowa zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, co ułatwia trawienie pokarmów i lepsze ich przyswajanie. Umożliwia odpowiednie przemieszczanie treści jelitowej, zapobiega wzdęciom.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy