Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: żarnowiec miotlasty na choroby sercowo-naczyniowe

Natura w służbie zdrowiu: żarnowiec miotlasty na choroby sercowo-naczyniowe

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) to pochodzący z Europy krzew, który w naszych orgodach pełni głównie funkcję rośliny ozdobnej. Dość łatwo się go uprawia, nie ma wielkich wymagań co do gleby i poziomu nasłonecznienia, więc szybko się też rozporzestrzenia. Poza ozdobną, ma jednak także prozdrowotne właściwości.
Natura w służbie zdrowiu: żarnowiec miotlasty na choroby sercowo-naczyniowe [Fot. LFRabanedo - Fotolia.com] Do celów medycznych wykorzystuje się kwiaty i ziele żarnowca. Znajdujące się w nich związki bywają stosowane w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń pracy nerek i wątroby, a także dla uzyskania efektów diuretycznych (moczopędnych).

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Jednym z najczęstszych zastosowań żarnowca jest zmniejszanie . Wyciągi z rośliny mogą być skuteczne przy: , tachykardii (zbyt szybkim tętnie), obrzękach, zbyt niskim ciśnieniu krwi, a także uszkodzeniu mięśnia sercowego. Żarnowiec miotlasty zawiera niewielkie ilości alkaloidu sparteiny, który może wpływać na przewodnictwo elektryczne mięśnia sercowego (podobnie jak niektóre leki przeciwarytmiczne , np. chinidyna).

Roślina wykazuje także działanie diuretyczne, tj. zwiekszające produkcję moczu, a także przyspiesza skurcze porodowe.

Poza wymienionymi, tradycyjne zastosowanie żarnowca obejmuje takie choroby i dolegliwości, jak: dławica piersiowa, krwawienie z dziąseł, zapalenie oskrzeli, zastoinowa , błonica, kamienie żółciowe, , , zatrucie, zapalenie nerek, zaburzenia pracy wątroby, nadmierne miesiączkowanie, ból mięśni, nudności, krwotok poporodowy, bóle reumatyczne, rwa kulszowa.

Dawkowanie

Nie przeprowadzono badań, które pozwoliłyby na określenie najskutecznejszej i najbezpieczniejszej dawki dawki żarnowca. Najczęstsze formy specyfiku to nalewka z soku i dodatku alkoholu oraz herbata zaparzana z suszonych części krzewu. Herbatkę pija się do trzech razy dziennie, nalewkę - dwa razy dziennie w ilości nie więskzej niż 10 ml.

Bezpieczeństwo

Ponieważ żarnowiec miotlasty zawiera sparteinę, związek, który może wpływać na przewodnictwo serca, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku jendoczesnego zażywania innych leków nasercowych, takich jak: digoksyna, beta-blokery, blokery kanałów wapniowych lub inne farmaceutyki antyarytmiczne. Właściwie, każdy pacjent z kłopotami sercowo-krążeniowymi powinien skorzystać z porady lekarza przed sięgnięciem po żarnowiec. Co więcej, należy z dużą ostrożnością stosować wyciagi z roślin przy równoczesnym przyjmowaniu środków na regulację ciśnienia tętniczego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy